19.06.2020 Україна Розмір шрифту: [+] [-]

Заяви про відновлення СЕС звучать як обіцянки «оживити» мумію, - Уляна Супрун

Заяви про відновлення СЕС звучать як обіцянки «оживити» мумію, - Уляна Супрун

МОЗ України буде відновлювати санітарно-епідеміологічну службу. Степанов запевняє, що має план, як зробити її відповідною до міжнародних стандартів. Але знаєте, в чому проблема — немає міжнародних стандартів для СЕС.

Ця інституція була створена майже 100 років тому, в зовсім іншій державі, для боротьби з зовсім іншими викликами. І коли світ змінювався, зокрема змінювалася і Україна, СЕС не адаптувалася до змін. Натомість вона просякала корупцією, аж поки остаточно не перетворилася на орган вимагання грошей з бізнесу та розкрадання коштів платників податків. Заяви керівництва МОЗУ про відновлення СЕС, звучать як обіцянки «оживити» мумію.

Такою є позиція екскерівниці міністерства охорони здоров’я України Уляни Супрун, оприлюднена у Фейсбук. 

До того, як Кабмін прийняв рішення ліквідувати СЕС, її функції вже виконували інші державні органи — МОЗ України, Державна служба з питань праці, Держпродспоживслужба. Згодом частину її функцій також перебрав Центр громадського здоров’я України. На відміну від старої чи нової СЕС, Центр відповідає світовим стандартам — такі ж функції виконує CDC (Центр з контролю та профілактики захворювань в США), Європейський центр по контролю за захворюваннями, інститути громадського здоров'я Норвегії, Швеції, Нідерландів, Франції. 

ЦГЗ протидіє інфекційним захворюванням, включаючи ВІЛ, туберкульоз, грип. А також новим викликам, як вірус SARS-CoV-2, що викликає хворобу COVID-19. Стежить за біобезпекою та безпекою крові, захищає від проблем, пов’язаних з довкіллям, займається профілактикою неінфекційних хвороб та лабораторною діагностикою:

Щодо питання браку епідеміологів, яке Степанов також збирається «виправити». У 2012 році було припинено набір на таку спеціальність. Аби стати лікарем-епідеміологом, потрібно було отримувати медичну освіту, а потім обрати таку спеціалізацію. Враховуючи виклики того часу, не було великої зацікавленості серед самих студентів-медиків опановувати цю спеціалізацію. 

Припинення набору не означало, що епідеміологів не готуватимуть взагалі. залишилася опція навчатися на інтернатурі за цим напрямком. Також у 2019 році була створена магістерська програма, за якою можна отримати фах фахівця з громадського здоров’я чи епідеміолога. Програма була затверджена МОН України навесні 2019, і вже з вересня майбутні фахівці розпочали навчання. 

Зводити причини всіх проблем, з якими Україна стикається внаслідок пандемії COVID-19, до відсутності СЕС виглядає як виправдання недолугих дій керівництва МОЗУ. Ще одна спроба потягнути час, імітуючи активну роботу, замість того, щоби почати діяти.


Социальные комментарии Cackle