07.09.2020 Україна Розмір шрифту: [+] [-]

Нова виборча система у питаннях і відповідях

Нова виборча система у питаннях і відповідях

Виборче законодавство змінили за кілька місяців до дня голосування, тож змінилося практично все – будуть абсолютно нові бюлетні, всі кандидати мають заручитися підтримкою якоїсь партії, а голосувати доведеться одразу чотири рази, - інформує Zaxid. Net.

Загалом ці вибори пройдуть за двома різними системами. У громадах із менш як 10 тисячами виборців депутатів обиратимуть на мажоританих округах (з кожного округу – мінімум по два депутати) і тут передбачене самовисування. 

У громадах із 10 тисячами виборців і більше застосовується пропорційна система з відкритими списками. Це означає, що тут потрібно буде голосувати за партію та за кандидата з її списку. Це найсуттєвіша зміна законодавства, яка передбачає абсолютно новий вигляд бюлетенів. Що там вигляд – сам принцип розставляння галочок! 

Офіційні списки кандидатів з'являться трішки пізніше – від 15 вересня партії будуть проводити з'їзди, на яких висуватимуть своїх кандидатів у мери та депутати. Це триватиме десять днів, тож список усіх кандидатів має бути вже 25 вересня. 

Більшість українців на цих виборах отримають по чотири бюлетені. По одному для голосування за депутата обласної ради, депутата районної ради, депутата міської (чи селищної/сільської) ради громади і ще один за голосування за голову громади.


Як поводитись із новими бюлетенями? 

У такому бюлетені потрібно буде зробити дві позначки – по-перше, поставити галочку біля партії, за яку хочете голосувати, по-друге, вписати номер кандидата від ЦІЄЇ партії, за якого хочете проголосувати. Кандидати будуть зазначені поруч із назвою партії, кожна партія може висунути на окрузі від 5 до 12 кандидатів. 

Важливо, що на кожному окрузі буде свій список кандидатів, спільним буде лише так званий закріплений кандидат, який буде вписаний поруч із назвою партії і гарантовано стане депутатом, якщо партія подолає прохідний бар'єр у 5%.

 опора.jpg

Ви можете голосувати лише за партію і не обирати кандидата, але ви не можете вибрати кандидата і не поставити відмітки біля партії. Так само не можна проголосувати за одну партію, а кандидата обрати з іншої. Ну, це ніби й логічно, але просто нагадуємо 

Хто з кандидатів стане депутатом після голосування, з'ясовують у кілька етапів. Спершу визначають, які партії проходять (хто набрав більше 5% голосів). Далі – якою є виборча квота, тобто кількість голосів для отримання одного мандата. Тоді дивимося, скільки мандатів отримує кожна партія в кожному окрузі і визначаємо хто саме з тих 5-12 висунутих партією в окрузі проходить. Коли розібралися з усіма партіями та округами, дивимося, скільки партії ще можуть добрати кандидатів зі свого загального списку.

 

Важливо, що після голосування порядок кандидатів у територіальному списку партії (той, який ви побачите в бюлетені) зміниться – кандидати, які отримають 25% і більше від виборчої квоти пересунуться догори, а всі інші йтимуть у тому ж порядку, який був визначений партією до початку виборів. Але набрати ці 25% виборчої квоти буде непросто


Як визначать, хто стане депутатом? 

Спершу рахуватимуть, скільки мандатів кожна партія (яка подолала бар'єр!) отримує в кожному окрузі. Тут просто: кількість голосів за партію в окрузі ділимо на виборчу квоту. Результат – це кількість мандатів партії в конкретному окрузі (враховуємо лише цілу частину числа). 

Далі дивимося на список партії в цьому окрузі – тих, хто набрав 25% квоти чи більше, пересовуємо на верх, а всіх інших залишаємо у тому тому порядку, який визначила партія на з'їзді (тобто як є у бюлетені). Наприклад, першу позицію займе кандидат із 32% квоти, далі 27%, далі 25%, а далі всі інші за порядком у бюлетені. 

Якщо партія на конкретному окрузі отримала три мандати, то депутатами стають перші три кандидати з цього зміненого територіального списку (із тих 5-12 осіб, яких ви побачите у бюлетені). 

Ця процедура повторюється по кожному округу для кожної партії. Але, оскільки при розрахунках ми враховуємо лише цілі частини, то у нас залишаться багато нерозподілених мандатів. Виборча комісія порахує, скільки кожна партія має так званих невикористаних голосів по округах (отримані мандати множимо на вибору квоту і віднімаємо цю цифру від усіх голосів за партію) і тоді – скільки кожна партія добирає ще депутатів зі свого загального списку. Порядок у загальномусписку партії не змінюється, тому очевидно, що партії добиратимуть тих, хто йде у першій п'ятірці.


Куди йти голосувати? 

ЦВК ще не оприлюднила межі округів, втім, адреси і межі виборчих дільниць вже є. Найімовірніше, ваша дільниця залишилася старою і голосувати доведеться там, де ви голосували на попередніх виборах. Але краще перевірити це на офіційному сайті Держреєстру виборців.

Місце голосування можна змінити до 10 вересня Змінити адресу голосування можна онлайн на сайті Державного реєстру виборців (це якщо ви маєте електроннний цифровий підпис) або ж просто прийти із паспортом до місцевого відділу ведення держреєстру виборців і написати там заяву. Громадська мережа ОПОРА зробила покрокову інструкцію про зміну виборчої адреси. Це можна зробити до 10 вересня.


Социальные комментарии Cackle