07.04.2020 Україна Розмір шрифту: [+] [-]

Карантин: як вижити та відновити внутрішній спокій. Психолог Лідія Кондратик дає поради

Карантин: як вижити та відновити внутрішній спокій. Психолог Лідія Кондратик дає поради

Стерта різниця між будніми та вихідними днями, розмови із знайомими лише по телефону, закриті кордони для подорожей, навчання та робота – дистанційно. Карантин-2020, який запам’ятаємо надовго, вніс серйозні корективи у життя людей. А ще у наших буднях побільшало стресу, переживань та негативних емоцій. Як вижити на карантині та відновити внутрішній спокій – поради дає трускавчанка Лідія Кондратик, християнський психолог, психотерапевт узалежнень, соціолог, кандидат соціологічних наук, викладач Українського католицького університету.


Карантин та самоізоляція. Як вижити, де знайти спокій та впевненість?

У час карантину багато страхів та багато агресії. Варто зауважити, що саме ці дві емоції є найбільш енергозатратні. Тобто, якщо ми сидимо вдома і нічого не робимо, лише боїмося та злимося, то почуваємо себе дуже змученими. І більше не маємо сил (та й бажання) ні на що інше. Але ж наші обов'язки та робота не чекають, поки ми заспокоїмося... Таким чином, ми самі себе виснажуємо. А ситуація не покращується...

Що ж можна змінити? Психологи багато говорять про прийняття. Прийняття ситуації, такою, якою вона є. Це часом непросто, навіть коли потрібно прийняти дощ зранку в той день, коли ми запланували пікнік. Що вже говорити про нашу ситуацію. Але що ми можемо змінити? Ми не можемо змінити ситуацію, отже мусимо змінити своє ставлення до неї. Так, це складно. Але це наш вибір - чи страждати і злитись на "дощ зранку", чи змінити плани на цей день.

Коли приходять негативні емоції, потрібно не включатися відразу в них і "дихати полум'ям яко дракон", а усвідомлено відзначити: "Так, я злюсь. Бо ситуація не така, як я хочу. Чи можу я щось змінити? Ні (або можу)". Тоді пробуємо приймати цю ситуацію або ж змінювати її. Це вимагає усвідомленості та відповідальності.

Та сама історія зі страхом. Відслідковуємо, що є страх і питаємо себе: "Що конкретно зараз загрожує мені чи моїм близьким?" Якщо так, то що можна змінити? Якщо ні, то не варто тратити на це свої сили вже. Адже, витрачаючи сили на негативні емоції, ми втрачаємо ресурси свого організму, він стає менш опорним, імунітет слабшає ... і самі знаєте, до чого це може призвести. Навіть до захворювань.

Тому краще не впадати в паніку чи агресію. А варто взяти на себе відповідальність за своє життя. Заодно і не псувати життя ближнім. Адже вибір за кожним з нас: пристосуватися до нових умов життя, які маємо сьогодні (а нам для цього дано інтелект!), чи вимерти як динозаври, яким таки бракувало цього ж таки інтелекту для адаптації.                     

Щоб дні на карантині протікали з користю, варто планувати їх, однак не забувати – в цьому переліку обов’язково має бути час на відпочинок та особисто для себе. В час відпочинку маємо не думати чи хвилюватися про роботу. Навіть домашні справи можна спростити. Натомість краще зробити свято! З улюбленою музикою, улюбленими фільмами та книжками. Такий відпочинок життєво необхідний всім нам! Щоб поповнити ресурс, щоб набратися позитиву, щоб переключитися врешті-решт на щось приємне!

90356736_10219227584272354_6006836007717044224_o.jpg

А ще пам’ятайте - час карантину дає нам шанс виправити наші стосунки із рідними. Бо карантин, як лакмусовий папірчик, проявив і підсилив наші сильні та слабкі сторони, наші вміння та наші недопрацювання. Хто має добрий емоційний зв'язок зі своїми рідними: з чоловіком/дружиною, з дітьми чи з батьками, тому зовсім не складно проводити з ними час разом: в спілкуванні, праці, навчанні та іграх.

Хто є в гармонії з собою, тому не хочеться втікати від себе та своєї реальності в бурхливу діяльність та бурхливий відпочинок. Карантин дає нам шанс виправити наші слабкі сторони. Маємо можливість налагодити стосунки з найближчими (бо ж нема куди втекти від спілкування). Маємо можливість присвятити більше часу собі, своїм хобі та тому, що дає нам натхнення.

лд+.jpgЛідія Кондратик, психолог, соціолог, викладач УКУ 


P.S. Для тих, хто не вміє самотужки відновлювати свої емоційні ресурси, віднайти спокій і гармонію, може звернутися до Лідії Кондратинк за психологічною розрадою та підтримкою. Лідія Кондратик зараз активно проводить онлайн психологічні консультації та тренінги. Для участі - зголошуватися у приват на ФБ сторінці  пані Лідії.


Социальные комментарии Cackle