13.05.2019 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Знято стрічку про трускавчан-героїв Біласа й Данилишина. Влада курорту фінансово долучитися до зйомок не захотіла

Знято стрічку про трускавчан-героїв Біласа й Данилишина. Влада курорту фінансово долучитися до зйомок не захотіла

У кінопракат Львівщини вийшов короткометражний художній історико-документальний фільм «Незламні». Історична стрічка напружена і драматична водночас – вона про непростий шлях групи українських бійців УВО-ОУН Василя Біласа, Дмитра Данилишина, Володимира Старика та Юрка Березинського. Хлопці, одержимі поваленням польського гніту на Галичині здійснюють напад на польське поштове відділення в Городку для експропріації цих коштів на боротьбу із ворогом. Головні події фільму розгортаються за 84 км від курортного міста під Львовом, серед ключових героїв фільму є відомі постаті трускавчанин: Василь Білас та Дмитро Данилишин.

Як відомо, фільм знімали на кошти благочинців та мешканців Городка, а от Трускавець до створення стрічки долучитися не прагнув. Як повідомив в соціальній мережі Фейсбук трускавчанин Микола Пилипів, вийшла парадоксальна ситуація: «Зйомки фільму розпочали у серпні 2018 року. На початку грудня я мав особисту бесіду із нашим мером Андрієм Кульчинським і розказав йому про цей кінопроект запитавши, чи не хоче Трускавець долучитися фінансами?! На що почув, що Трускавець туди ніхто не запрошував, а тим паче ця тема особисто не цікава пану меру. Як на мене, це дивина тай годі – наше місто знаходить мільйонні вливання на різні святкування та спортивні заходи, а от на підтримку історичного кіно та ще й про знаних трускавчан коштів у нас немає», - резюмує Микола Пилипів.

ком.jpg


 

Локаціями для зйомок  «Незламних» послужив Городок та його околиці. У місті є і пам’ятник на спомин про події, які описані у фільмі та мали місце тут 30 листопада 1932 року. Ідея зняти стрічку про історичний факт – напад на поштове відділення українських вояків націоналістичного підпілля – виникла не просто так. В самому Городку чимало мешканців не знали, кому і для чого в місті є пам’ятний знак. Щоб відновити історичну справедливість свідомі городчани вирішили зняти цю стрічку.

Режисером короткометражки виступив військовий капелан, священик УГКЦ Михайло Греділь,  який окрім того виконав і  непросту місію сценариста картини, і  оператора, і водія,  і монтажера, і костюмера, відповідав за реквізити і взагалі забезпечував життєдіяльність усієї групи.

Більшість акторів фільму  – аматори, однак знімальному процесу віддавалися сповна та засиджувалися на майданчику далеко за північ. Спочатку фільм планувався як документальний, однак у процесі роботи захотіли додати художніх кадрів, зробити короткометражку такою, яка б справді зацікавила широку аудиторію глядачів.Це і вдалося.

Кошти на зйомки історичної стрічки збирали серед своїх друзів та знайомих. Отець Михайло Греділь зумів знайти волонтерів, які також перейнялись темою фільму та відпрацювали на повну у його творчому процесі. У Городку прем’єра стрічки пройшла 5 травня, трускавчани ж переглянути стрічку зможуть завтра, 14 травня, о 17.00 год у кінотеатрі «Злата». Для усіх бажаючих вхід безкоштовний.

 

Ірина Романова


Социальные комментарии Cackle