14.05.2020 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Зберегти не можна зруйнувати? Трускавець втратив ще одну віллу, яка є пам’яткою архітектури ХХ століття (фото)

Зберегти не можна зруйнувати? Трускавець втратив ще одну віллу, яка є пам’яткою архітектури ХХ століття (фото)

Сьогодні уже відомо, де стоятиме кома у реченні, винесеному в заголовок. Віллу «Великий Косинір», що у центрі Трускавця на вул. Шевченка, 28, планують зруйнувати.

Уже зараз її почали демонтувати, а також будівлю, що поруч, на Шевченка, 30.

Власником двох будівель є приватне підприємство з Івано-Франківська «Трускавець Апартмент», яке купило їх кілька років тому у «Трускавецькурорту». Одна з них – колишня вілла «Великий Косинір» - була у переліку пам’яток архітектури місцевого значення Львівської області.

Однак, як нам повідомили у трускавецькому управлінні архітектури, нові власники надали документ – наказ Міністерства культури України від 19.04. 2019 року, яким з переліку культурної спадщини вилучено низку будівель через невідповідність критеріям. Серед цих об’єктів вказано і віллу «Великий Косинір», що у Трускавці на вул. Шевченка. Єдину – з усієї Львівщини, яку позбавили статусу пам’ятки архітектури!

Цю будівлю міністерство вилучило з Державного реєстру нерухомих пам'яток України на підставі подання департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської облдержадміністрації від 09.08.2018. Керівником тоді була Оксана Ткачук, яка з квітня цього року знову очолює департамент. 

А Трускавецька міська рада жодним чином не відреагувала на те, що подання облдержадміністрації ставить під загрозу існування пам’ятки архітектури! Трускавецькі посадовці не оскаржували рішення, не били на сполох, вони навіть не повідомили громаду Трускавця про ймовірну втрату.

Як відомо, на місці зруйнованих будівель власники «Трускавець Апартмент» планують звести шестиповерховий апарт-готель. Детальний план території для будівництва цього об’єкту погодили депутати Трускавецької міської ради: Богдан Габшій, Іван Герльовський, Олег Карпин, Михайло Кіселичник, Михайло Малащак, Мирослав Мицько, Олена Савченко, Віра Сазонова, Микола Сеньків, Анатолій Стародуб, Ігор Стасик, Руслан Цехмейстер. «За» проголосували також секретар ради Наталя Пономаренко і, звісно ж, міський голова Андрій Кульчинсьий.

Зазначимо, що віллу «Великий Косинір» збудували у 1912 році, коли курортом керувала спілка «Трускавецькі джерела», власником якої був маршалок дрогобицького повіту Раймонд Ярош. Трускавець тоді швидко розвивався - крім житлових будинків зводилися і так звані об’єкти малої архітектури – кіоски, надкаптажні будинки, альтанки. Домінував в архітектурі «закопанський стиль», одним з основних елементів декору якого була дерев’яна різьба. На початку ХХ століття вона набуває нових рис - отримує українське національне забарвлення і наближується щораз більше за своїм характером до декору підкарпатських і гуцульських хат. 

Нині у Трускавці залишилось всього 15 вілл забудови XIX–XX століття, вони віднесені до пам’яток архітектури та охороняються державою. Це вілли «Гопляна», «Гражина», «Світезянка», «Клюберґ», «Постій», «Сіріуш», «Ягуся», «Анастасія», «Еден», «Мірка», «Олімпія», «Погонь», «Рекорд», «Софія», «Під божою матір’ю».

На сьогодні більшість вілл знаходиться в приватному використанні, і лише деякі – в державному (приміщення використовуються для музеїв). Таких вілл було набагато більше, однак вони нещадно були зруйновані. Тому дуже важливо берегти архітектурні пам’ятки, які залишились, адже вони є взірцем історичного минулого Трускавця.

Ольга КУЦ

04.jpg

10.jpg

02.jpg

11.jpg

08.jpg

07.jpg

05.jpg

03.jpg

06.jpg

09.jpg

 

Социальные комментарии Cackle