31.08.2020 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Різні очільники, різні пріоритети: Козир - для праці, Кульчинський - для гульок

Різні очільники, різні пріоритети: Козир - для праці, Кульчинський - для гульок

Ціна питання – 7 мільйонів! Саме стільки викинув з міського бюджету трускавецький мер Андрій Кульчинський на щорічні святкування Дня міста, ралі, фестивалі, конкурси. А за каденції Руслана Козира таку ж суму використали, аби забезпечити автономними котельнями, а отже й якісним теплопостачанням, усі дитсадки та школи Трускавця.

Мешканці міста також покращили свої житлові умови, роблячи їх більш комфортними за рахунок встановлення індивідуального опалення. Таке покращання відбулося завдяки міській програмі теплопостачання, яка була успішно реалізована у місті-курорті. Самі того не усвідомлюючи, трускавчани долучилися до стратегічного вирішення проблеми номер один: як суттєво зменшити неефективне споживання енергетичних ресурсів.

Цікаво буде згадати, як все починалося й що спонукало і людей, і владу до таких дій. Про це ми розмовляємо з Русланом Крамаром, який очолював комунальне підприємство «Трускавецьтепло» у 2011-2018 роках. Саме цьому підприємству довірили реалізацію програми теплопостачання.

 

Хто врятував Трускавець від енергетичного колапсу

На початку опалювального сезону 2010 року нове керівництво міста отримало Трускавець з цілковито зруйнованою системою теплопостачання: заміни потребували близько 80 відсотків зношених і аварійних як зовнішніх, так і внутрішньобудинкових тепломереж. Все це спричиняло значні втрати тепла, назрівав соціальний бунт. Трускавчани відмовлялися платити за неякісне теплопостачання – 1 200 позовів на неплатників скерувало КП «Наше місто» до суду. Результатом «господарювання» цього підприємства, директором якого був Олексій Балицький, став борг у майже 25 млн гривень.

крамар.jpg

- На березень 2011 року 34% трускавчан встановили у своїх помешканнях індивідуальне опалення, - говорить Руслан Крамар. – Але процес відключення від централізованого опалення був хаотичний і неупорядкований, що призвело до гідравлічного розбалансування централізованої системи опалення. Треба було вирішувати, як діяти далі. Ми вивчили ситуацію, провели поквартирне опитування трускавчан і, зваживши на побажання більшості людей, розробили міську програму теплопостачання, яка й передбачала перехід на індивідуальне та автономне опалення міста. Тут варто зазначити, що міський голова Руслан Козир жодної секунди не сумнівався у доцільності такої програми і без його ініціативи та допомоги її реалізація була б неможливою.

- Для декого з трускавчан встановлення індивідуального опалення було обтяжливим фінансово, адже потребувало значних видатків?

-Так, і тут було знайдено кілька варіантів фінансової допомоги. Зі сторони міської ради щороку усім громадянам, які зверталися на ім’я міського голови, була надана матеріальна допомога на часткову компенсацію витрат. А з сторони КП «Трускавецьтепло», хто вибирав нас як виконавців робіт, була надана можливість провести до року часу безвідсоткове і без застави розтермінування оплати.
Жодна людина з тих, хто собі встановив індивідуальне опалення, не прийшла до нас зі скаргою і не попросила повернутися до централізованої системи, - стверджує Руслан Крамар. – І під кінець 2015 року близько 90% мешканців багатоповерхівок у Трускавці уже мали індивідуальне опалення. Насамперед користь від впровадження міської програми відчули самі трускавчани – фактичні витрати населення на опалення своїх помешкань зменшилися в середньому у 2 - 3,5 рази. Тепер опалювальний сезон для трускавчан розпочинається і завершується тоді, коли вони самі цього забажають і тих параметрів, які їм необхідні.

- Доводилося чути, що Руслана Козира обвинувачували в тому, що начебто людей змушували купувати котли у фірмі «Арко»?

- Насправді КП «Трускавецьтепло» не купило в «Арко» жодного, підкреслюю, жодного котла. Скажу більше, що при міському голові Руслану Козиру тема відкатів просто не існувала. Це може підтвердити будь-який підприємець чи організація, які виконували роботи на замовлення міста. На жаль, сьогодні ми маємо іншу картину

- Який з бюджетних закладів першим отримав автономну котельню?

- Першою «ластівкою» стала котельня у міській лікарні, яка на 90% була збудована ще за мерства Лева Грицака. Згодом ми тут також змонтували твердопаливний котел.

«Трускавецьтепло» також переобладнало теплопостачання освітніх закладів. У 2011-2015 роках було зроблено наступне: облаштовано автономні котельні для першої школи, для третьої школи та дитсадка «Дзвіночок», прокладено між ними мережі. У котельні, що на вул. Івасюка, комунальне підприємство змонтувало два нові котли, які працюють для дитсадків «Ялинка» і «Зірочка». Також прокладено теплотраси до цих садочків. Встановлено модульні котельні у дитсадках «Сонечко» та «Теремок». Слід зазначити, що загальна кошторисна вартість згаданих об’єктів складала близько 7 млн грн, з міського бюджету виділено для КП «Трускавецьтепло» 4 млн грн, а решта – це обігові кошти підприємства.

Тобто, практично за ті ж кошти, які за часів нинішньої влади були неефективно використані на гучні концерти і забави, попередній очільник міста забезпечив автономними котельнями - якісним теплопостачанням та гарячою водою - практично усі дитсадки та школи міста.

Позбулися централізованого опалення, яке отримували від котельні ПрАТ «Трускавецькурорт», й будівлі міської ради – перейшли на електричний обігрів. За два роки нове обладнання себе повністю окупило. Згодом перевели на індивідуальні системи опалення приміщення школи мистецтв, будинку учнівської творчості.

 

Від енергоколапсу- до енергонезалежності

Міська програма теплопостачання була остаточно втілена у 2017 році, Трускавець повністю відмовився від централізованого тепла й перейшов на автономне. Такий крок гарантує енергетичну незалежність та безпеку міста-курорту і відповідає вимогам часу. Адже системи централізованого опалення в Україні давно вичерпали свій ресурс, вони не відповідають вимогам споживачів і надто енерговитратні.

Про таку ситуацію з теплопостачанням, яка є в Трускавці, сьогодні мріє чимало міст України. Секрет трускавецького успіху, який був досягнутий під керівництвом Руслана Козира, – простий: думати про завтрашній день міста, кожного громадянина, мислити стратегічно і працювати для людей.


Ольга КУЦ

Відеосюжет від Zaxid.net за 4 вересня 2015 року


Социальные комментарии Cackle