13.10.2020 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Повстанська криївка у Трускавці є другою музейною експозицією після Львова

Повстанська криївка у Трускавці є другою музейною експозицією після Львова

До 70-річчя УПА у 2012 році у підвальному приміщенні музею історії міста-курорту Трускавця відкрили експозицію «Повстанська криївка». 

Ініціатором створення криївки був міський голова Трускавця Руслан Козир, який вважав, що нова музейна експозиція – це, у першу чергу, вияв нашої національної позиції, нашого ставлення до визвольних змагань українського народу та данина пам’яті сотням молодих українців, які ціною власного життя виборювали українську державність.    

Тогочасні історичні події в експозиції криївки були відтворені за участі наукового консультанта, голови благодійного фонду «Літопис УПА» Миколи Посівнича – науковця зі Львова. Він зокрема підкреслив, що ця експозиція у музеї історії міста-курорту є другою на Львівщині, після Львова, і що трускавчанам вдалося сповна відтворити дух повстанської криївки, зібрати багатий матеріал.   

Так житель села Труханова Сколівського району Степан Кравець, а колись учасник бойових дій УПА, подарував криївці свій дорогоцінний експонат – червоно-чорний прапор визвольних змагань, який зберігав вдома (замурованим у стіні) 42 роки. На цьому прапорі присягали на вірність українському народу, вояки-учні старшинської школи «Олені». На сьогодні – це один з найдорожчих експонатів у музеї.

Ще одним дорогоцінним подарунком збагатив музей-криївку трускавчанин В’ячеслав Умнов, чоловік презентував на добру справу  ікону Божої Матері зі своєї колекції. До цієї ікони молилися повстанці однієї з криївок у 40-их роках минулого століття. Не менш цінний подарунок для криївки презентував і станичний братства ОУН-УПА Роман Малярчин – однострій упівця. 

Долучилися до важливої справи і підприємці міста, які допомогли виконати роботи з благоустрою навколишньої території та будівельні роботи в середині приміщення. Фотоматеріали для криївки підготував Петро Закусило, який також з двох старих польських карт зшив велику штабну. Працівники музею та столяр Генадій Кочура – бережно все впорядкували та створили незабутню атмосферу криївки.

Частину експозиційних речей також надав і Руслан Козир: дві гвинтівки та кулемет доповнили експозицію у день відкриття криївки. Завдяки цим унікальним речам, а ще світлинам, старій друкарській машинці та сотні інших важливих дрібничок побуту повстанців, трускавецька криївка стала неповторним місцем, де збережена пам'ять про одну з головних віх нашої історії. 

За роки функціонування криївка у Трускавці стала культурно-просвітницьким осередком міста: тут часто збирається молодь на уроки пам’яті, літературно-історичні вечори та  перегляд  історичних фільмів. 

Ірина РОМАНОВА


Социальные комментарии Cackle