10.09.2019 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Небезпечніша за кір: дифтерія має усі шанси перерости в епідемію. Єдиний захист - вакцинація

Небезпечніша за кір: дифтерія має усі шанси перерости в епідемію. Єдиний захист - вакцинація

Підступна та з дуже високою смертністю — так коротко описують дифтерію лікарі. Ескулапи уже сьогодні б’ють на сполох і кажуть, що цьогоріч дифтерія має усі шанси підкошувати українців через низький відсоток вакцинації як дорослого так і дитячого населення. А ще медики бояться, щоб не повторився сценарій 90-х років, коли недуга сотнями вкладала на лікарняні ліжка.

Так, за даними МОЗ, у 90-ті роки через масову відмову від вакцинацій Україна пережила епідемію цієї недуги. Тоді захворіли 20 тис. людей, майже 700 померли. Сьогодні рівень вакцинації від дифтерії і далі не всиляє оптимізму: щеплення від недуги мають менш, як 70% дітей і ще менше дорослих. Для попередження масового розповсюдження захворювання потрібне раннє виявлення хворого, його ізоляція та лікування, а також санація бактеріоносіїв.

Чим небезпечна хвороба? Дифтерію відносять до гострих інфекційних захворювань, які передається повітряно-крапельним шляхом, рідше через предмети, такі як посуд чи іграшки. Коли дифтерійна бактерія потрапляє у дихальну систему, вона виробляє токсин. Найчастіше хвороба проявляється так: набрякають слизові оболонки горла і утворюється щільна плівка, вона блокує дихальні шляхи і може призвести до смерті. Крім блокування дихання, дифтерія може викликати інфекційно-токсичний шок організму, пошкодження серцевого м'яза, ураження нервової системи, нирок, легеневу інфекцію.

Як розповідає головний медик трускавецької міської лікарні Ігор Стасик на початку своєї медичної кар’єри особисто зіштовхнувся із важким випадком дифтерії у місцевого жителя.

- Як сьогодні пам’ятаю, на дифтерію занедужав двадцятилітній хлопець. Врятувати життя пацієнту вдалося, однак свій слід хвороба залишила – дала ускладнення і хлопець став інвалідом, - розповідає пан Стасик.

Ескулап каже - дифтерія підступна тим, що хворобу одразу важко виявити, її симптоми схожі на ангіну чи гостру вірусну інфекції. Однак, коли з’являється набряк слизових горла та його опухлість – може бути уже запізно. Загалом захворювання на дифтерію має наступні прояви:

·         біль у горлі,

·         підвищена температура, лихоманка,

·         набряк слизової оболонки ротоглотки,

·         наліт на мигдалинах сірого кольору, осиплість голосу,

·         набряк шиї,

·         збільшення шийних, підщелепних лімфатичних вузлів.

 

Єдиний спосіб захиститися від дифтерії і попередити розвиток небезпечних ускладнень – вакцинація дітей, згідно з календарем профілактичних щеплень і ревакцинація дорослих (кожні 10 років). Ігор Стасик запевняє – у трускавецькій поліклініці вакцина є в достатній кількості. У наявності вакцина індійського та болгарського виробництва, безкоштовна. Тож медик рекомендує не випробовувати долю, а вакцинуватися та бути в безпеці. Тим паче, що антидифтерійної сироватки зараз в Україні немає, її обіцяють лиш привезти.


Наталя Зелена

Социальные комментарии Cackle