13.07.2020 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Хронологія злочину! Вілла, яку зруйнували у Трускавці, була збережена на 80% в автентичному стилі

Хронологія злочину! Вілла, яку зруйнували у Трускавці, була збережена на 80% в автентичному стилі

Пам’ятка архітектури ХХ століття не встояла під натиском меркантильних інтересів, корупції чиновників й байдужості до історичної спадщини.

Віллу «Великий Косинір» збудували у 1912 році як пансіонат, архітектурними акцентами якого були різьблені ажурні балкони з трьох сторін фасаду.

У радянські часи тут містився корпус санаторію «Берізка» «Трускавецькурорту». Будівлю взяли на державний облік як пам’ятку архітектури місцевого значення рішенням Львівського облвиконкому у 1980 році. В останні роки будинок не використовувався, ремонти не проводилися.

Такі інформація міститься в обліковій карті об’єкта культурної спадщини вілли «Великий Косинір», яку уклала архітектор Вікторія Пшеничних 2 травня 2018 року.

У цьому документі також зазначається: будинок є цінним прикладом вілли-пансіонату 30-х років ХХ століття, входить в межі історичної забудови Трускавця, зберігає її планувальну структуру і архітектурний вистрій фасаду в стилі історизм з рисами «закопанської» архітектури. Схоронність пам’ятки, тобто збереження автентичного вигляду, становить 80%.

А вже за кілька днів, 7 травня 2018 року, облікову документацію «Великого Косиніру» розглянули на засіданні Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Львівщини. Рада створена при департаменті архітектури та розвитку містобудування ЛОДА.

І, судячи з протоколу засідання, члени ради одноголосно ухвалили рішення, яке кардинально суперечило висновкам облікованої карти вілли. «Через численні добудови, аварійний технічний стан об’єкт може бути визнаний таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам’яток України, - йдеться у протоколі

10.jpg

Фото зроблене за кілька днів до знищення вілли "Великий Косинір"


До Міністерства культури, яке, власне, й ініціювало доопрацювання документів виключно на одну трускавецьку віллу - «Великий Косинір», департамент ЛОДА надіслав паспорт об’єкта і протокол засідання. Тобто при вивченні документів міністерські чиновники могли зауважити невідповідність ухваленого Консультативною радою рішення: будівлю, автентичний вигляд якої зберігся на 80% , пропонували вилучити з реєстру?

Однак у Міністерстві так і зробили, підтримавши пропозицію департаменту Львівської облдержадміністрації! Й трускавецька перлинка опинилася у переліку таких «визначних історичних пам’яток» радянської доби, як, скажімо, місце загибелі червоноармійця під час контрреволюційного куркульського заколоту у м. Нікополь або будинок, в якому відбулося засідання першої Ради робітничих та солдатських депутатів у Мелітополі. Ці об’єкти не увійшли до Державного реєстру нерухомих пам’яток України зі зрозумілих підстав, а от що мотивувало міністерських чинуш вилучити й унікальну трускавецьку віллу – залишаться лише здогадуватися.Наказ Міністерства від 11.04.2019 року підписав міністр культури Євген Нищук.

Тут варто зазначити, що за два роки до цього «Великий Косинір» отримав нових власників - фірму «Трускавець Апартмент», зареєстровану в Івано-Франківську. Саме нові власники надали копію наказу в управління архітектури Трускавецької міської ради.

Як відреагували трускавецький мер Андрій Кульчинський, архітектор Зеновій Кушнір й депутати на повідомлення, що Трускавець втратив ще одну пам’ятку архітектури? Доклали максимум зусиль, аби врятувати її, інформували громаду міста, звернулися публічно до Міністерства з вимогою переглянути рішення щодо «Великого Косиніру»? Якби ж то!

Місцеві владці не обурювалися, не надавали розголосу проблемі, не оскаржували рішення ЛОДА і Мінкультури у суді. Складається враження, що ця схема була погоджена заздалегідь, бо місцева влада замість того, аби врятувати, позбавила віллу будь-якого шансу на збереження. Наданий рішенням сесії дозвіл «Трускавець Апартмент» на розробку Детального плану для будівництва апарт-готелю на вул. Шевченка, 28, 30, визначив долю «Великого Косиніру».

04.jpg

А наприкінці 2019 року Детальний план затвердили депутати: Богдан Габшій, Іван Герльовський, Олег Карпин, Михайло Кіселичник, Михайло Малащак, Мирослав Мицько, Олена Савченко, Віра Сазонова, Микола Сеньків, Анатолій Стародуб, Ігор Стасик, Руслан Цехмейстер. «За» проголосували також секретар ради Наталя Пономаренко і, звісно ж, міський голова Андрій Кульчинський. Тим самим ці місцеві «патріоти» остаточно вирішили долю вілли, прирікши її на знищення. Адже було зрозуміло, що нові власники зруйнують будівлю, аби звести на цій ділянці шестиповерховий готель.

Демонтаж «Великого Косиніру» розпочався у травні цього року. Я не знайшли на сайті Державної архітектурно-будівельної інспекції повідомлення про дозвіл на проведення підготовчих чи будівельних робіт для «Трускавець Апартмент». Як і містобудівних умов та обмежень для проєктування об’єкта будівництва на сайті Трускавецької міськради. Ймовірно, що фірма ігнорує законодавчі вимоги.

Тим часом з’ясувалася приголомшлива річ - протокол засідання Консультативної ради з питань охорони культурної спадщини Львівщини, у якому начебто йшлося про «Великий Косинір» сфальсифікували!

Про це повідомила на своїй сторінці у Фейсбук Оксана Бойко, провідний науковий спеціаліст інституту «Укрзахідпроектреставрація». Пані Оксана стверджує, що облікова документація «Великого Косиніру» на засіданні ради взагалі не розглядалася, протокол сфальшували чиновники державної пам'яткоохоронної структури, їхні прізвища і підписи під документами. Члени ради, які не голосували за вилучення вілли з переліку, нині з’ясовують ситуацію.

Тобто, якби у Трускавці підняли шум, коли стало відомо про наказ Мінкультури, то факт фальсифікації «виплив» б значно раніше. Хто нестиме відповідальність за цей ланцюг протиправних рішень, який призвів до втрати пам’ятки архітектури?

- Думаю, що в першу чергу відповідальність несе голова міста. Він повинен знати, які є пам‘ятки і як з ними поводитись. І якщо це чесна людина, то має вилізти зі шкіри аби врятувати культурну спадщину, - переконана кандидат архітектури Оксана Бойко.

Такою ж є і наша думка. Але про готовність Андрія Кульчинського відстоювати інтереси Трускавця говорити не доводиться – навпаки саме за його каденції в історичній частині міста-курорту почали зводити багатоповерхівки, які жахають масштабами та висотністю. Ще одна така ж має постати на місці зруйнованої вілли…

Ольга КУЦ


Социальные комментарии Cackle