06.03.2020 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Без жодної конкуренції! У Трускавці розпродують комунальне майно непрозоро й неефективно

Без жодної конкуренції! У Трускавці розпродують комунальне майно непрозоро й неефективно

Учора, 5 березня, депутати Трускавецької міської ради проголосували за продаж шляхом викупу двох нежитлових приміщень комунальної власності. Йдеться про бойлерну на вул. Сагайдачного, 18а (площа 209, 8 кв м) та бойлерну на вул. Стуса, 9а (площею 180 кв м).

Відповідно до нового закону про приватизацію державного й комунального майна, який був прийнятий у березні 2018 року, одним зі способів вказано викуп. Він може застосовуватися виключно у разі, якщо орендар здійснив невід’ємні поліпшення об’єкта оренди.

Спосіб викупу — неконкурентний спосіб приватизації, при якому ціна встановлюється не за ринковими умовами, а експертом, який робить оцінку цього приміщення на замовлення органу приватизації.

Як повідомила начальниця міського управління комунального майна Ольга Сегер, договори оренди на приміщення бойлерних були укладені у лютому й березні 2019 року після проведення конкурсу. Згодом орендарі звернулися із заявою та відповідним пакетом документів про надання згоди орендодавця на здійснення невід’ємних поліпшень нежитлових приміщень. Управління таку згоду надало, у результаті орендарі одержали право на викуп майна, здійснивши ремонти на суму, якає становить понад 25 відсотків вартості майна.

Формально процедура дотримана – оголошення про конкурс було оприлюднено на сайті міської ради. Однак, як з’ясувалося під час сесії, для більшості депутатів «відкриттям» виявився той факт, що бойлерні продаються через викуп. Члени бюджетної комісії навіть мали намір виїхати і подивитися, які саме ремонтні роботи провели орендарі в приміщеннях. Проте все як завжди - благі наміри не реалізувалися, а продаж комунального майна депутатська більшість на сесії підтримала.

Як бачимо, народні обранці не виконують обов’язків, делегованих їм громадою. Вони не володіють інформацією, не вимагають, аби продаж майна здійснювався через аукціон, що у рази збільшило б надходження до бюджету міста, депутати взагалі поза процесом і виступають лише в ролі статистів, які голосують за потрібні рішення.

Тому пропонуємо наступне - напрацювати і затвердити Порядок продажу комунального майна у Трускавці. У якому прописати участь органу місцевого самоврядування, обмеживши повноваження начальниці управління комунального майна, яка на сьогодні одноосібно приймає рішення. Адже не всі ремонтні роботи — це невід’ємні поліпшення, потрібно виважено підходити до цього, оскільки поліпшення передбачають право приватизації приміщення неконкурентним способом.

Так, скажімо, у львівській міськраді, заяву орендаря на проведення ремонтів управління скеровує депутатській комісії з питань комунальної власності. Комісія розглядає та надає висновок про доцільність дозволу на здійснення невід’ємних поліпшень. Лише після цього управління виносить на розгляд виконавчого комітету рішення про надання орендарю згоди власника комунального майна на здійснення ремонтних робіт.

Наголошуємо ще раз, у Трускавці всю цю процедуру здійснює виключно управління комунальної власності, розпоряджаючись майном громади. І тут є можливості для маніпуляцій і корупційні ризики при обранні орендаря. Маємо інформацію, що, котельню на вул. Стуса, 14 а, яка також надана в оренду, зараз реконструюють. Хоча офіційного дозволу для проведення невід’ємних покращень отримати не могли, оскільки це приміщення внесене у перелік об’єктів, які не підлягають приватизації впродовж 2016-2020 років.

І на завершення – про ціну питання. Однозначно, що продаж майна з аукціону дав би в рази більші надходжень до бюджету. Бо що отримає місто від викупу бойлерної на Стуса, 9а? Давайте порахуємо – впродовж року орендар вносив щомісяця 4, 4 тис грн орендної плати, здійснив невід’ємні поліпшення на понад 100 тис грн. Ця сума відмінусується від вартості бойлерної, яка становить 353,9 тис грн. Тобто місто отримає від її продажу трохи більше 200 тис грн.

Якою була б вартість цього майна, якщо б його виставили на аукціон? На це впливає багато чинників - стан будівлі, розміщення, можливість використання для комерційної діяльності, тощо. Погугливши, натрапили на таку інформацію - торік у червні у Ковелі через електронний аукціон продали котельню площею 147,8 кв м за 1,5 млн гривень!

А за даними «ProZorro. Продажі» реалізація комунального майна через електронні аукціони торік дала просто вражаючий результат! Доходи українських міст зросли у 2,5 рази і склали загалом 880 млн грн. Львів очолює топ-10 міст, які активно користуються системою електронних аукціонів для малої приватизації.

Закон, прийнятий більше року тому, дозволив містам прозоро продавати свою комунальну власність. У Трускавці про таку перспективу не чули?

Ольга КУЦ


 

 

 

 

 

Социальные комментарии Cackle