30.05.2022 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

І порятунок життя, й мистецький об’єкт: переселенці в Дрогобичі розмалювали сховище

І порятунок життя, й мистецький об’єкт: переселенці в Дрогобичі розмалювали сховище

Війна, насправді, не десь там, далеко від буцімто спокійного Дрогобича. Вона поруч, й нагадує про себе повсякчас. Нагадує про неї й те, що сьогодні до міста переїхали понад 12 тисяч людей, що мусили тікати від обстрілів, бомбардувань, окупації.

Кожен – зі своїми болями, переживанням, життєвими, часто трагічним життєвими історіями.

Й людям цим потрібна й допомога, й розрада, щоб хоча б трохи відволікти від нещодавно пережитого під час воєнних подій.


Так в ініціативи «Активна громада» в Дрогобичі,  діяльність якої координує відома громадська активістка Олена Юркевич, виникла ідея розмалювати стіни укриття в ліцеї № 16. Чому саме тут? Передовсім через те, що одним з перших, від початку масштабного нападу росії, заклад почав приймати вимушених переселенців зі Сходу, Центру та Півдня, які й сьогодні тут живуть. По-друге саме в цьому ліцеї міститься чи не найбільший на Дрогобиччині волонтерський штаб. Та чи не най головним для втілення задуму стало те, що в приміщенні є велике укриття-сховище, яке й обрали простором для засяжного мистецького проєкту.

101.jpg


До створення стінопису також долучились  учні ліцею №16 імені Юрія Дрогобича й переселенці, що мешкають в гуртожитку педуніверситету, розташованому на паралельній вулиці.

20220525_174230-1.jpg
20220525_174245-1.jpg

Олена Юркевич розповіла:  Ми прагнули, щоби  місце, яке рятує життя, наповнилось життям і стало місцем для творчости.

107.jpgПро нашу ідею розповіли директорці  ліцею пані Наталії Чайковській й вона радо відгукнулася й всіляко нас підтримувала під час втілення проєкту. Водночас підтримала нас і волонтерка, одна з координаторок штабу в ліцеї Анна Савицька. Вона ще й сама створила яскравий стінопис, присвячений нескореному Місту розстріляної Марії…

Десять днів тому ми розпочали малювати. І нині вже кожен охочий може оглянути те, що створено нашими спільними зусиллями.

Координувала роботу гад створенням мистецького об’єкту «Укриття»  відома малярка Світлана Забара, яка вміє й знаходити й гуртувати людей. Спонукати їх до творчості. Один з її проєктів, створений декілька літ тому спільно з дітьми-підопічними БФ «Карітас» та студентами українськими, польськими та бельґійськими, прикрашає стіну біля корпусу університету на вулиці Лесі Українки.

Як каже мисткиня, все було скеровано на на своєрідну арт-терапію, на розкриття  творчого потенціалу кожного. Малювали й діти та підлітки, бабусі з внуками й навіть… песики.

100.jpg

На цій картині свій “автограф” залишив собачка-киянин Джонік (на верхній світлині він з хазяйкою пані Тетяною)

– І кожен малюнок має свою історію, це дуже класно, що це нас об’єднало – розповіла мисткиня.

Поділилася своїми враженнями й чернігівська казкарка  Олександра Сєргєєва:

– Я вже два місяці в Дрогобичі, мешкаю в п’ятому університетському гуртожитку. До переїзду волонтерила вдома, сьогодні намагаюся допомагати чим можу волонтерам тут.

Я, щоправда, непрофесійно, вже декілька літ малюю. Дуже й давно хотіла малювати на стінах, та не мала можливости. Тож охоче підтримала ідею Оленки та Світлани. А намалювала «Палаючий кремль». Й роботу вклала всю свою лють і ненависть до орків, які мене змусили залишити рідну домівку…

Більшість робіт – авторські, автори передали в стінописі своє переживання й ставлення до того, що чинять рашистські злочинці на теренах України.

103.jpg

Деякі твори створені за мотивами художника Микити Титова.

Розпочата робота матиме продовження, адже розмальовано наразі лише частину, приблизно третину приміщення, ініціатори ж воліють усе сховище перетворити на мистецький об’єкт.

Подивований побаченим кореспондент найбільшої японської інформаційної аґенції “Kiodo news” Кікучі Тайсуке, який передовсім вражений єдністю та згуртованістю українців.

104.jpg

Й малюнки ці залишаться  як мистецька пам’ять про трагічні час в нашій історії, про те, як дрогобицька школа від початку війни прихистила декілька сотень утікачів від війни.

Социальные комментарии Cackle