17.08.2020 Регіон Розмір шрифту: [+] [-]

Ми тепер – одна громада!

Ми тепер – одна громада!

У червні на офіційному сайті уряду було опубліковано розпорядження «Про затвердження перспективного плану формування територій громад Львівської області». Згідно з цим документом буде утворено Трускавецьку об’єднану територіальну громаду, куди увійде місто-курорт та села Станиля, Модричі, Доброгостів, Бистрий, Уличне, Орів та Зимівки. Про Трускавець відомо багато, проте і кожне з названих сіл є цікавим та самобутнім. Тож хочемо розповісти про них більше.

Уличне. Село, що розкинулось на відстані 13 км від Трускавця, займає площу 37 кв км і налічує 3856 мешканців. Назва села походить від плем’я уличів, що оселилось на берегах річки Дністра – Колодниці. Окрасою і гордістю села Уличне є церква св. Параскевії. Найдавніші згадки про церкву походять з 1515 року. Сучасна мурована споруда датується 1910 роком і є проєктом архітектора Василя Нагірного.

Цікаво, що в Уличному є місцевість, яку називають Межинімцями або ж Гасендорф. Справа в тому, що у 1772 році в село приїхало 20 сімей німецьких колоністів. Ці сім’ї одержали землю в південно-західній частині села, де побудували свої житла і церкву. Так і виникла вулиця Гасендорф, що означає сільська вулиця.

Доброгостів. Село розташоване на відстані 10 км від адміністративного центру майбутньої ОТГ. Його площа -  54,7 кв км, населення - 3083 особи. Існує цікава гіпотеза щодо походження назви населеного пункту. За переказами, колись чумаки їздили по сіль і в дорозі зупинялись відпочити біля джерела в долішньому кінці села, де згодом встановили криницю. Люди казали: «Там добре гостити». Згодом ці слова злилися воєдино, утворивши сучасну назву – Доброгостів.

У 1950 році під час оборонного бою підрозділу дрогобицького надрайонного проводу ОУН з каральним загоном УМВС у Дрогобицькій області, у селі загинули кур’єри надрайонного проводу – Степан Магур («Бурлак»), Юрко Варгаш («Береза»), референт пропаганди Микола Іванцюра («Пушкар») та друкарка дрогобицького районного проводу Євгенія Лесик («Прися»).

Сьогодні у Доброгостові знаходиться церква св. Миколая Чудотворця ХІХ століття, що є найстарішою в селі пам’яткою архітектури, а також пам’ятник писанці, що був встановлений у 1986 році. Також у селі функціонує хлібопекарня та плахоферми.

Орів. За Орівської скибою у стинаво-орівській річковій долині розкинулось порівняно велике село Орів. Його протяжність із заходу на схід майже 14 км, а із півночі на південь – 6 км. Загалом площа Орова – 69,5 кв км, населення – 1724 мешканці.

Орівська скиба – офіційна назва частини гірської системи східних Бескидів, проте місцеві називають її «Діл». Умовно в селі вирізняють «Ямельницький Діл» та «Зимівський Діл», через сусідство із відповідними населеними пунктами – сіл Ясениця та  Зимівки.

Існує багато легенд, звідки ж походить назва села. Одна з них говорить, що у 1589 році люди втікали від татарської навали в гори, аби врятувати свої життя, і побачивши згори гарну зелену улоговину викрикнули: «О, який гарний рів! Облаштуймо тут свій новий дім».

В Орові знайдено мінеральну воду по типу «Нафтусі», а також неподалік села знаходиться ботанічна пам’ятка природи місцевого значення Дугласія – єдине на території Сколівського лісового господарства унікальне високопродуктивне насадження дугласії тисолистої.

Модричі. Знаходиться населений пункт на відстані 6 км від міста-курорту, займає площу 22 кв км і налічує 1230 мешканців.

Село Модричі теж може похвалитися наявністю дерев’яної церкви. Сучасна будівля датується 1901 роком, а перша згадка про церкву -  1505 рік. Церква св. Дмитра розташована у центрі Модрич і є неабиякою окрасою села.

У радянський період Модричі стали рекреаційною зоною. Зокрема, тут знаходились дитячі табори відпочинку «Смерічка» та «Орлятко», а також було побудовано кілька санаторіїв, деякі з них функціонують досі.

Станиля. Село займає площу 1,7 кв км і налічує 978 мешканців. Хоч і знаходиться зовсім поруч від Трускавця, населені пункти буквально прилягають,  проте мало хто із жителів міста-курорту знає, що до 2018 року в селі зберігалась одна з найцінніших мистецьких пам’яток Дрогобиччини – ікона св. Юрія Переможця поч. XІV ст.

Особливість роботи полягає в тому, що св. Юрій зображений не на білому, а на чорному коні, що є винятковим для української традиції іконопису.  Ікону передали у Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові, проте у селі залишилась дерев’яна церква св. Йоакима та Анни, що має історичну цінність – споруда, яку ми можемо бачити сьогодні, датується 1891 роком, а перша згадка про церкву – 1507 рік.

Бистрий. Село розташоване за 10 км від Трускавця на березі річки Бистрої, від якої й походить його назва. Площа – 5,8 кв км, населення – 300 осіб. Підпорядковується Бистрий Доброгостівській сільській раді. Заснування села датують 1398 роком. За переказами старожилів, під час одного з татаро-турецьких набігів XIV століття житель с. Опарі Барняк з родиною рятувався від ворогів і був змушений поселитися в лісі над потоком. Так само вчинили ще кілька сімей з Доброгостова. Вони й стали засновниками села.

Цікаво, що село ніколи не мало власної церкви. Частина вірян відвідує церкву св. Михаїла, частина - св. Миколая Чудотворця, обидві з яких знаходяться у с. Доборгостів.
Також у селі знаходиться реліктова липа, яка належить до ботанічних пам’яток природи місцевого значення.

Зимівки. Поруч біля Орова знаходяться Зимівки. Село займає площу 2,8 кв км з 240 мешканцями і підпорядковується Орівській сільській раді. Топонім «Зимівки» скоріше за все, походить від зимівника – утепленого приміщення. Місцеві тлумачать походження назви поселення від того, що воно знаходиться високо в горах на північному схилі Орівської скиби, відповідно зимою там холодно. Жителі с. Орів інколи називаються Зимівки «За Ділом».

Вище ми стисло висвітлили кілька фактів про села, які входять у Трускавецьку ОТГ, проте впевнені, що найцікавіші історії та перекази побутують в усній формі серед людей. Відтак закликаємо усіх охочих розповісти про своє село трохи більше,  звертатися до редакції газети «Джерел Трускавця». Сподіваємось на співпрацю. 


Социальные комментарии Cackle