13.09.2018 Дрогобич Розмір шрифту: [+] [-]

Убивство через байдужість. У Дрогобичі завершується слідство у справі загибелі 10-річного Марка Василенка

Убивство через байдужість. У Дрогобичі завершується слідство у справі загибелі 10-річного Марка Василенка

13 червня у Дрогобичі від удару струмом загинув десятирічний школяр. Слідство у цій справі триває вже три місяці, та поки що жодного підозрюваного правоохоронці не назвали. Журналіст ZAXID.NET побував у Дрогобичі, щоб дізнатися деталі розслідування резонансної трагедії.

Смерть у центрі міста

«Давиде, бери самокат. Ми йдемо до місця, де Марчик загинув», – через три місяці після трагедії Вікторія, мама 10-річного Марка Василенка, чи не щодня відвідує місце загибелі сина.
Молодший брат Марка, 4-річний Давид, вже й сам легко знаходить потрібну секцію паркана і спритно перелазить.

«Відпусти. Я сам!», – відповідає хлопчик на спроби мами підтримати його.

«Самі бачите, що паркан невисокий, а раніше його тут взагалі не було. Такі діри, що можна було бегемота пропхати», – розповідає Вікторія.

Паркан сяк-так підремонтували після смерті Марка. Дротяна сітка відмежовує територію дитсадка «Калинонька» від стрімкого берега невеликої річки Серет. На іншому березі розташоване футбольне поле гімназії ім. Богдана Лепкого. Саме туди 13 червня поспішав десятирічний школяр.


Вікторія і Давид часто відвідують місце загибелі Марка (фото ZAXID.NET)

Від садка до стадіону гімназії рукою подати, потрібно лише перейти місток через річку. Поруч із футбольним полем ще один навчальний заклад – загальноосвітня школа №4. Цим переходом від садочка до гімназії місцеві мешканці користувалися багато років. Навіть сервіс Google Maps підказує саме цю дорогу до стадіону.

Однак мало хто знав, що в основі мосту всередині металевих труб, прокладено силові кабелі високої напруги. Їх знеструмили після загибелі Марка. Тепер поруч з містком білий хрест з табличкою, квіти і свічки.


На місці загибелі Марка батьки встановили пам'ятний хрест (фото ZAXID.NET)

Опинившись у цьому місці важко повірити, що перебуваєш у центрі Дрогобича. До площі Ринок звідси лише 500 метрів, хоча навколишня територія вкрай занедбана. Навіть тепер, на подвір’ї дитячого садка, поруч з розваленими павільйонами можна знайти порожні пляшки з-під горілки.

«Якщо встановлять високий паркан, то буде складно сюди ходити. А мені тут легше стає. Навіть на цвинтарі не так. Пам’ятаю, як тримала його тут, відтягувала від того кабеля. Мене тоді теж струмом вдарило, бо його тіло працювало як провідник…», – розповідає жінка, ховаючи сльози за темними окулярами.

555.jpg

55.jpg

Фото ZAXID.NET і Вікторії Березянської

Найближчі плани Вікторії пов’язані з Марком. Вона шукає скульптора, щоб встановити білого ангела на його могилі, але найважливіше для матері довести до кінця розслідування загибелі сина. Жінка вважає, що посадовці і працівники Дрогобицього РЕМ ухиляються від відповідальності і намагаються приховати сліди злочину. Поки що підозрюваних та обвинувачених у справі нема. Всі причетні до трагедії мають статус свідків, однак незабаром ситуація може змінитися.

«В ході досудового слідства встановлено, що до смерті Марка Василенка можуть бути причетні службові особи Дрогобицького РЕМ ПрАТ «Львівобленерго», внаслідок службової недбалості яких було спричинено тяжкі наслідки. Процесуальне рішення щодо цих посадових осіб приймуть після висновків електротехнічної експертизи та експертизи з безпеки життєдіяльності», – коментує ситуацію слідчий, підполковник поліції Роман Трускавецький.

Експертизу проводять спеціалісти Київського науково-дослідного інституту судових експертиз. За фактом загибелі хлопчика відкрито два кримінальні провадження: за ч.2 ст. 115 КК України – умисне вбивство, і ч. 2 ст. 367 КК України – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки. На те, що смерть школяра не була наслідком фатальної випадковості, вказують і свідчення про обставини, що передували трагедії.

Перший свідок

Ще за місяць до загибелі Марка Василенка пошкоджену трубу біля дитячого садка зауважив місцевий мешканець Роман. Він здійснював ранкову пробіжку до стадіону і помітив розлам металевого футляра труби та силові кабелі всередині.

Чоловік розповів про небезпечне місце головному спеціалісту Дрогобицького міського відділу освіти Олегові Войцехівському, а той передав інформацію завідувачці дитячого садка Ярославі Чорній. Завгосп дитячого садка оглянув небезпечне місце і підтвердив пошкодження труби.

15 травня керівниця садка написала листа на ім’я головного інженера Дрогобицького РЕМ Богдана Яреми з проханням «направити спеціалістів для ліквідації пошкодження з метою запобігання нещасного випадку». Того ж дня завгосп особисто розповів головному інженерові про небезпечне місце поруч з дитсадком.


Труби зі знеструмленими кабелями досі висять над річкою (фото ZAXID.NET)

Чи відреагували на звернення посадові особи Дрогобицького РЕМ поки що достеменно невідомо. Запис у журналі щоденних робіт свідчить, що 17 травня електромонтер і майстер закріпленої за вказаною ділянкою 4-ї бригади таки здійснили огляд вказаного місця. Тобто від часу звернення керівництва дитсадка минуло два дні. Керівники РЕМ не відправили на місце оперативно-виїздну бригаду, яка могла б знеструмити лінію.

Також насторожує, що інформацію про огляд вписали у рядку, замальованому білим коректором. Слідство встановлює, чи могли посадовці РЕМ підробити записи вже після загибелі Марка Василенка.

Згодом майстер, який нібито 17 травня оглядав зламану трубу, змінив свідчення і почав наполягати, що розламу не було, а він бачив лише прогин металевого футляра труби. Його слова суперечать показам інших свідків у справі.

Врешті працівники РЕМ не провели жодного ремонту. Пізніше вони пояснювали своє рішення тим, що не тримали відповідної вказівки від головного інженера Богдана Яреми, а за самовільні дії на підприємстві карають. Майстер, який здійснював огляд, засвідчив, що він склав список необхідних матеріалів для ремонту, однак головний інженер цей список проігнорував. Богдан Ярема у свою чергу стверджує, що майстер згідно з посадовою інструкцією міг самостійно відремонтувати зламану трубу.

Другий свідок

Через три тижні після описаних подій на містку через річку струмом вдарило 40-річного чоловіка. Постраждалий зателефонував у Службу порятунку 101 ДСНС: «Там труби йдуть через річку-вонючку. Одна з тих труб зламана і видно кабель. Не знаю скільки там вольт, але мене так розкумарило, що я чуть не від'їхав. Тут діти ходять і наркомани ходять… Хто хочеш ходить. Робіть щось, бо там точно когось вб'є», – повідомив чоловік, який назвався Ростиславом.

Виклик прийняв диспетчер Юрій Дорош, який вирішив переадресувати звернення у… Дрогобицький РЕМ. Диспетчер просто зателефонував своєму колезі з РЕМу і переказав обставини інциденту. Під час діалогу Юрій Дорош дещо пом’якшив опис ситуації.

«Там розковиряні труби і чоловіка навіть током трохи вдарило», – повідомив він. Прийняв виклик диспетчер Круцик.

Після цього звернення на місце події таки виїхала оперативно-виїздна бригада РЕМ. Електрики пішли до трансформаторної підстанції на подвір’ї гімназії, повернули рубильник і знеструмили силовий кабель. Через кілька днів виявиться, що працівники РЕМ переплутали рубильник і вимкнули іншу лінію – Л10, а пошкоджена лінія Л7 залишилася під напругою.

Електрики не переконалися в ефективності своєї роботи. Пізніше вони стверджували, що здійснили перевірку кабеля з напругою 380 вольт дуже простим способом – дотиком руки. Мегомметром – пристроєм для вимірювання електричного опору спеціалісти чомусь не скористалися.

Керівники Дрогобицького РЕМу відмовляються коментувати загибель Марка Василенка. Начальник Василь Дмитрик у відпустці. Біля дверей кабінету його заступника Петра Твердовського звисає стара розетка, нагадучи про слоган компанії «Львівобленерго»: «Надійність, якість, безпека!».

«Звертайтеся у прес-службу», – відповідає заступник начальника.


В офісі Дрогобицького РЕМу поки що не можуть відремонтувати навіть розетки (ZAXID.NET)

У прес-службі «Львівобленерго» ZAXID.NET повідомили, що провели службову перевірку, однак розголошувати її результати до завершення слідства не мають права. Попри те, що головний інженер Дрогобицького РЕМ Богдан Ярема поки що має статус свідка, він уже знайшов собі захисника. Адвокатом Яреми став відомий львівський юрист Олег Мицик.

«Ми не знаємо нічого, оскільки перебуваємо у статусі свідків. Ми співчуваємо родині, яка втратила дитину, але це питання не тільки РЕМу, а й питання міста. Коли немає містка в такому місці, то завжди буде така біда. Хоча ясно, що струм не повинен бити, однак дуже важко визначити чиї конкретно дії призвели до наслідків. Оскільки повинен бути прямий причинно-наслідковий зв’язок. А в цьому випадку цей зв’язок переривається діями багатьох осіб», – повідомив ZAXID.NET Олег Мицик.

Серед дій, які могли вплинути на ситуацію адвокат Богдана Яреми називає «халатність майстра, який неналежно провів огляд» і «халатність майстрів, які переплутали лінію і не відключили струм». За словами Олега Мицика, його клієнт відреагував на звернення і поставив відповідні завдання підлеглим.

«Відбулася нарада, на якій поставили завдання. Через добу запитали, працівник доповів, що нема нікого особливого. Таких робочих питань сотні – кожного дня щось ремонтують. Давайте дочекаємось висновків еспертизи», – прокоментував хід справи Олег Мицик.

А якщо за Марчика молитися, то він повернеться?

Марк Василенко закінчив четвертий клас на відмінно. А ще він був спортивним хлопцем: займався футболом, кікбоксингом, лижами і плаванням. 13 червня школяр з друзями пішов потренуватися перед дворовими змаганнями з футболу. У той день дощило і металеві труби над водою виявилися слизькими. Марк вирішив повернутися, щоб обійти річку. Він підсковзнувся на схилі і впав колінами на електричний кабель.

«Минуло 10 хвилин, як він вийшов з дому. І тут дзвінок з таким страшним переляканим голосом: «Тьотя Віта, там Марк впав і не рухається!», – згадує той день мама хлопчика.

Телефонував Влад – один з хлопчиків, які пішли потренуватися разом із Марком. Пішов дощ, коли Вікторія таки знайшла місце, де лежав її син, він був уже неживий.

«Я не можу повірити, бо він був такий мудрий хлопець. Якщо б він знав про небезпеку, якщо б там висіла хоча б табличка, то він би ніколи туди не пішов», – побивається жінка.

Тепер попереджувальна табличка є: через тиждень після загибелі Марка електрики встановили на берегах річки два стовпи і проклали повітряну лінію електропередач. Невідомо, чому такого рішення не прийняли значно раніше, щоб запобігти трагедії.


Через тиждень після загибелі хлопчика РЕМ змонтував повітряну лінію електропередач (фото ZAXID.NET)

«Ось його медалі, грамоти. Половину я йому в труну поскладала. Тоді всі казали, що так треба зробити, а я тепер шкодую. Купа фотографій, відео, голос його записаний. І що я маю з тим всім добром робити? Не можу тепер дивитися як він рухається чи слухати його голос. Мені би, напевно, розірвало голову, якби спробувала», – розповідає Вікторія, перебираючи речі сина.

Жінка відвідує психолога, але зізнається, що поки що реабілітація йде повільно. Минуло надто мало часу. Ми повертаємося від місця, де загинув Марк. Його молодший брат Давид їде попереду на самокаті.


Рідні Марка Василенка чекають на завершення розслідування його загибелі (фото ZAXID.NET)

«Давид ще не усвідомлює, що це назавжди. Запитує: «А якщо за Марчика молитися, то він повернеться?». У їхній кімнаті багато фотографій, де вони разом. Психолог називає це «триггерами» і просить потрохи ховати речі, які нагадують Марка», – розповідає Вікторія.

Для неї ця історія не закінчиться ніколи. Навіть після всіх судів і вироків, якими б справедливими чи суворими вони не були. Ми прощаємося, і я покидаю Дрогобич з думками про його красу і занедбаність, про розбиті хідники, дороги, облуплений вокзал. З думками про банальність зла і про байдужість, яка вбиває навіть дітей.


https://zaxid.net/statti_tag50974/


Социальные комментарии Cackle