14.02.2020 Дрогобич Розмір шрифту: [+] [-]

Дрогобицька ратуша – символ міста та мекка для туристів! Чим цікава споруда та які таємниці приховує

Дрогобицька ратуша – символ міста та мекка для туристів! Чим цікава споруда та які таємниці приховує

Місто, вулицями якого ходив та творив Іван Франко, Юрій Котермак, Бруно Шульц та інші відомі постаті - Дрогобич багатий на людей, які залишили у ньому свій творчий, науковий та натхненний слід. А ще місто Котермака (саме так люблять називати його дрогобичани) так і манить туристів, бо готове привідкрити допитливим свої таємниці, яких має чимало. То що ж цікавого можна оглянути, скуштувати та дізнатися у місті франкової молодості - спробуємо розказати.

 

Центр Дрогобича зустрічає гостей своєю головною будівлею – ратушею. Вона - окраса міста та, що найважливіше, приховує у собі чимало цікавинок та таємниць, тож туристам та людям, які вперше завітали в Дрогобич, оминати її не варто. Історія дрогобицької ратуші оповита легендами. Перша - ратуша як ознака міського самоврядування з’явилася у Дрогобичі після надання місту магдебурзького права у 1422 р. Протягом століть споруда перебудовувалася, однак завжди стояла на тому ж самому місці. Ратуша збільшувалася в висоті та видозмінювалася.

Без-імені.png

Як запевняють історики – дрогобицька ратуша завжди була осередком місцевого життя: тут урядники вирішували нагальні справи громади, вершився суд, була казна, зберігалася комунальна власність. Із вежі ратуші велося спостереження за околицями міста. А ще у підвальному приміщенні будівлі знаходилася у давні часи в’язниця. Ратуша славилася і гордиться й нині чотирициферблатним годинником, яким колись опікувався дзигармістер. Щоправда, сьогодні годинником ратуші завідує пан Годинникар, цікавий персонаж костюмованої екскурсії, який проводить пізнавальні оглядини як будівлі ратуші, так і вулиць міста. Та про це трішки згодом.

Як стверджують історичні джерела - остання, сучасна четверта за рахунком ратуша, була зведена у 1926-29 роках за проектом 1924 р. львівських архітекторів Яна Семковича і Мар’яна Нікодемовича. Відтак вежу ратуші – «залишок» від попередньої ратуші 1824-29 рр., лишень надбудували і додали купол.Дрогобицьку ратушу внесли в перелік 5 найкрасивіших ратуш Західної України та у 20 найкрасивіших адміністративних споруд країни.

IMG_8931.jpg

IMG_8959.jpg

Чим сьогодні приваблює туристів дрогобицька ратуша?

Головна адміністративна будівля Дрогобича доступна до огляду. Тут туристично-інформаційний центр міста проводить та запрошує відвідати театралізовану екскурсію, на якій можна зустрітися з Годинникарем, Катом та піднятися 156 сходинками на оглядовий майданчик вежі ратуші, щоб з висоти пташиного лету оглянути місто.

Без имени-2.jpg

Оглядовий майданчик ратуші - те місце, де на повні груди вдихаєш повітря міста, вловлюєш його ритм та відкриваєш серце і думки до нових пізнань. А їх чекає чимало. За задумом екскурсії пан Годинникар обов’язково запросить туристів розкрити для себе таємниці підвалів ратуші. Там віднедавна розташувався музей ваг та є залишки старовинної в’язниці. А ще саме там можна зустріти одіозного персонажа – Ката. Кажуть, Кат у середньовічні часи стежив за порядком у всьому місті. Спустившись східцями у підвал ратуші, при світлі факелів, можна розгледіти автентичну «катівню-в’язницю». У ній сидить вродлива дівчина – Кат запевняє, що вона – відьма. Бо маючи сотню років, залишається вродливою та молодою. Визволити бранку можна – та от слід бути пильним, аби не втрапити на її місце!

22.jpg

Із містичної «в’язниці-катівні» слід відвідати не менш цікаве місце, що розташоване в підвалах Ратуші – музей ваг. Цю локацію у дворику адмінспоруди відкрили кілька років тому. Подивитися там є на що – унікальний музей налічує понад 500 екземплярів ваг: серед них – ваги для зважування яєць, шоколаду, монет, поштові, торгові, аптечні та сотні інших. Засновники музею, а це дрогобичани Анатолій Задерецький та Павло Ковальчук – вагові експонати впродовж кількох років трепетно збирали по цілому світу. Унікальність цієї галереї ще й в тому, що схожа є лишень у Києві. І то деяким експонатам із Дрогобича у столиці б відверто заздрили. Особливу увагу та погляди туристів у незвичній галереї притягує до себе містичний експонат – відьомські ваги. Виявляється, такі існували ще у часи інквізиції. Тоді вірили: якщо вага жінки менша за 48 кг – вона відьма, бо може літати на мітлі. Важчих жінок – мітла не витримувала.

IMG_8983.jpg

IMG_8973.jpg

IMG_8978.jpg

Щоб все побачене та почуте у стінах ратуші допитливому туристу запам’яталося – філіжанка бадьорої кави нікому не завадить. Смачну каву та страви українсько-європейської кухні гості міста можуть розсмакувати в одному із затишних ресторанів, що розташувався неподалік центру - «Пастель». Локація закладу зовсім не випадкова, йому просто судилось прописатися за адресою Мазепи, 22. Адже ресторанна історія Дрогобича та, зокрема вулиці Стрийської, частиною якої колись була і вулиця Мазепи, сягає давніх часів. Тут знаходились відомі серед мешканців ресторації – Оренштайна, Філіпа Швайцера, Лінднера, «Коломбіна», Соломона Шраєра, Раппапорта та інші. Саме на вулиці Стрийській у ресторані обідав головний герой твору Івана Франка «Перехресні стежки» - Євген Рафалович. Та як кажуть - одними історія ситий не будеш. У ресторані «Пастель» втамувати голод можна смачними стравами, їхній вибір тут вражає. Головний акцент ресторану на варениках – їх тут понад 20 видів, із різними начинками. До вареників на перше неабияк пасує суп з білих грибів та профітролів власного виробництва, доповнений поєднанні ніжними вершками. Справжній домашній смак цієї страви – вас зачарує та перенесе на мить у рідні серцю місця! 

IMG_9014.jpg

IMG_9086.jpg


Дрогобич має багато таємниць. Вони чекають спраглих до цікавого. Підібрати екскурсію на будь-який смак та вподобання вам допоможе Туристично-інформаційний центр міста (пл. Ринок, 1, тел.+38 (097) 786-60-09, керівник Ігор Чава). Знайдіть час на вартісне!

 

Наталя Зелена

IMG_8903.jpg

IMG_8935.jpg

IMG_8883.jpg

IMG_8942.jpg

IMG_8894.jpg

IMG_8969.jpg

IMG_8974.jpg

IMG_9002.jpg

IMG_8992.jpg

IMG_8991.jpg

Социальные комментарии Cackle