18.03.2019 Джерела Трускавця Розмір шрифту: [+] [-]

Немедикаментозні методи лікування

Немедикаментозні методи лікування

Здоров’я є багатством і найціннішим Богом даним даром у житті людини.

Розуміючи і цінуючи цей скарб, одні збирають це багатство по краплині і бережуть, вдячні, що живуть, перетворюючи життя у диво і красу, інші ж вибрали невірний шлях - шлях пияцтва, наркотиків, котрий веде в безодню.

Поряд з медикаментозними методами лікування все більшої популярності сьогодні набувають альтернативні немедикаментозні методи.

Особливе значення має спосіб життя людини, який нав’язаний їй суспільним життям. Саме режим забезпечує визначений ритм, регулює спосіб життя.

Тільки при ритмічному чергуванні спокою і праці можлива повноцінна діяльність людського організму. А в повсякденному житті вона часто порушується і несвоєчасним й недостатнім сном, нерегулярною їжею, недостатнім відпочинком після роботи і ін. Ми самі змушуємо наш організм звикати до ненормальних для нього умов, що й призводить до серйозних функціональних розладів.

Саме тому в умовах лікування важливе значення має строге дотримання встановленого ритму життєдіяльності організму.

Успішність застосовуваних методів лікування великою мірою залежить від авторитету, довіри, котрими лікар користується серед хворих, саме прийом у лікаря має для хворого велике психологічне значення.

Буває пацієнти звертаються в дуже важкому душевному стані, сподіваючись на зцілення і, дійсно, на більшість (невротиків) добрий вплив має звичайна бесіда з хворим. Які слушні тут слова В.М. Бехтєрєва : «Якщо хворому після розмови з лікарем не стає легше, то це не лікар ».

І як невимовно добре, коли є такі лікарі, котрим довіряєм настільки, що можем «виплакати» наболіле, а вони не звинуватять, не поставлять зайвих запитань, просто вислухають, може і помовчать чи скажуть щось і не дуже важливе, але водночас лікуюче. Тому в присутності таких людей сльози інколи зникають самі собою, а ти радієш, насолоджуючись теплом, світлом і не відаєш звідки вони такі беруться, просто тішишся, що вони є.

З цією метою широко застосовуються різні види психотерапії, що дають позитивні результати не тільки при неврозах, а й при лікуванні внутрішніх органів.

Серед немедикаментозних методів лікування захворювань внутрішніх органів значне місце посідає лікувальне харчування (дієтотерапія).

Відомий знавець медицини і вчений Авіценна говорив: «Людина є те, що вона їсть».

Багато захворювань шлунково-кишкового тракту і обміну речовин піддаються профілактиці і лікуванню з допомогою харчових волокон, котрі прискорюють пасаж харчового хімусу по кишках, зменшуючи ймовірність і можливість всмоктування токсичних речовин, що поступають з їжею. Зменшується всмоктування і звичайних харчових речовин, а саме вуглеводів і жирів, що має важливе значення при ожирінні, атеросклерозі, цукровому діабеті і ін. хворобах обміну речовин.

В зв’язку з цим слід вводити в раціон овочі і фрукти, соки з м’якоттю, багаті пектином, хліб з муки, отриманої з цільного зерна, в якій збереглись харчові волокна.

Принцип побудови кожної дієти має визначатися, з однієї сторони, фізіологічною потребою організму в харчових речовинах і енергії, а з другої- ступеню функціональних розладів і рівнем порушення метаболічних процесів властивих саме для цього захворювання. Співвідношення харчових речовин вважається оптимальним, якщо 14% калорійності раціону припадає на білки, 30%- на жири і 56%- на вуглеводи при середній добовій калорійності 2800 ккал. При визначенні калорійності раціону беруться до уваги вік, стать, загальний стан організму, наявність супутніх захворювань, режим фізичної активності людини. В харчовому раціоні має бути достатня кількість білка і вітамінів, багатих клітковиною продуктів( переважно овочі).

Для забезпечення організму мінеральними речовинами, вітамінами, мікроелементами необхідно вводити в раціон сирі фрукти, ягоди, овочі, зелень, обов’язково враховуючи вміст в продуктах мінеральних солей.

Позитивним немедикаментозним впливом володіє лікувальна фізкультура, бо лікувальні фізичні вправи не тільки зміцнюють різні системи організму- серцево-судинну, ендокринну, дихальну, але це ще й незамінний по своїй фізіологічності засіб зміцнення здоров’я.

Найбільший ефект реабілітації хворих дає поєднане використання основних засобів (фізичні вправи, масаж, натуральні сили природи) і форм (ранішня гігієнічна гімнастика, дозована ходьба, спортивні вправи) лікувальної фізкультури. Необхідною умовою застосування ЛФК являється раціональний режим. Різні види лікувальної фізкультури, що приводять організм в активний, діючий стан, відіграють особливо велику роль в кліматотерапії, всі види якої органічно зв’язані з фізичними вправами в поєднанні і послідовності з клімато-терапевтичними процедурами.

Одним з стародавніх методів фізичного впливу на організм хворої людини являється масаж, що покращує трофічні процеси в шкірі, сприяє розсмоктуванню інфільтратів, активізує обмін речовин. Під впливом масажу покращується кровоток і лімфообіг, нормалізується тонус кровоносних та лімфатичних судин, підвищується тонус та еластичність м’язів, покращується їх скорочувальні функція, в результаті чого зростає м’язова сила і здатність до роботи. Масаж покращує кровопостачання в зв’язках і периартикулярних тканинах, прискорює розсмоктування випоту і патологічних відкладень в них, зміцнює суглоби і зв’язки.

Водолікування як немедикаментозний метод лікування,- це активне використання природних мінеральних вод, що чинять на організм людини лікувальний вплив, обумовлений основним іонно-сольовим і газовим вмістом, підвищеним вмістом біологічноактивних компонентів і специфічними властивостями.

Мінеральна вода має протизапальну дію, підвищує виділення і виведення сечовини, разом з якою виводяться мікроорганізми, продукти запалення, солі і азотисті речовини. Це сприяє нормалізації обміну речовин, зменшенню метаболічного ацидозу.

Єдиним типом лікувальної питтєвої води з вмістом органічних речовин є «Нафтуся», котру маємо в унікальному трускавецькому родовищі. Мінеральні води типу «Нафтуся поширені в східницьких родовищах.

При загальному напрямку лікувальної дії цих видів мінеральних вод на гепатобіліарну систему, нирки і сечовидільні шляхи, відмінності в якісному складі, генезисі вод дозволяють диференційовано призначати кожен із типів мінеральної води для внутрішнього застосування. Найбільш ефективні мінеральні води при вживанні їх безпосередньо із джерела.

На курорті Трускавець бальнеотерапія поєднюється з озокеритовими аплікаціями на область попереку через день чи щоденно, тривалістю сеансів 25-30 хв., курс 10-15 процедур. Використовують також методику накладання озокеритових аплікацій в вигляді трусів. Замість озокериту можна використовувати парафін чи суміш озокериту з парафіном (лікування гострого і хронічного гломерулонефриту, пієлонефриту).

Місцеві теплові процедури покращують кровопостачання нирок, здійснюють протизапальну і розсмоктувальну дії.

Одним з найстарших і популярних методів лікування є фітотерапія. Однією з найбільших важливих корисних властивостей рослин являється здатність хімічних сполук, що входять в їх склад, лікувати організм людини. І це лікування обумовлене так званими діючими речовинами-складними органічними сполуками, що виробляються рослинами в процесі біосинтезу і являються продуктами життєдіяльності рослин чи продуктами вторинного метаболізму.

При визначенні показів до фітотерапії необхідно враховувати вміст в рослинах хімічних речовин і їх лікувальний ефект, бо багато рослин володіють різними лікувальними властивостями, тому їх краще використовувати в комплексі з іншими рослинами з врахуванням сумісності, механізму їх дії і в раціональних співвідношеннях.

І тому досвід народної медицини вчить, що при лікуванні лікарськими рослинами найкраще користуватись саме зборами, а не окремими рослинами.Любов КАЛІЧАК,
викладач основ медсестринства Бориславського медичного коледжу

Социальные комментарии Cackle