19.09.2018 Борислав Розмір шрифту: [+] [-]

Депутати Борислава вимагають, щоб Укрнафта сплачувала податок до місцевого бюджету, – виїзне засідання

Депутати Борислава вимагають, щоб Укрнафта сплачувала податок до місцевого бюджету, – виїзне засідання

Сьогодні, 19 вересня, депутати Бориславської міської ради проводять позачергову сесію під стінами НАК «Нафтогаз Україна» у Києві. В порядку денному одне питання – подолання наслідків тривалого нафтовидобутку на території міста. Про це Львівському порталу повідомила депутатка Бориславської міської ради Іванна Книш.
Депутати вимагають від Нафтогазу не залишити напризволяще Борислав, який знаходиться безпосередньо на нафтогазовому родовищі, та взяти відповідальність за наслідки багаторічного нафтовидобутку на його території.

Серед основних вимог депутатів – підприємства Укрнафти мають припинити викидати супутній газ в атмосферу, збільшити видобування нафти й газу та сплачувати податок до бюджету Борислава, а не до держбюджету.

«Нещодавно Нафтогаз прийняв рішення про реорганізацію частини своїх підприємств. А в нас у Бориславі є ряд таких підприємств, що належать Укрнафті. Наразі нас заспокоюють, що людей звільняти не будуть, але бути впевненим у цьому стовідсотково теж не можна.  Але річ ще й у тім, що податок із зарплат цих працівників йде у державний бюджет, а це – 40% бюджету Борислава. Також у місті склалась катастрофічна екологічна ситуація, воно лідирує за рівнем онкозахворюваності, за рівнем захворювань дихальної системи. Тому крім важливості вирішення екологічної проблеми Борислава, вимагаємо й поповнення нашого бюджету податками від Укрнафти», – розповіла Іванна Книш.

Зазначимо, що контрольним пакетом акцій Укрнафти володіє НАК «Нафтогаз Україна».

Львівський портал подає повний текст звернення депутатів Бориславської міської ради до НАК «Нафтогаз Україна»:

«Ми, депутати Бориславської міської ради, звертаємося до Вас з приводу того, що  Борислав  є першим нафтовим центром  та єдиним  у світі містом, яке розташовано безпосередньо на родовищі нафти, газу та озокериту. Вже протягом більше як півтора століття добувають ці корисні копалини безпосередньо в межах міста.

Довготривалий видобуток вуглеводневої сировини призвів до негативного впливу на екологічний  стан природного середовища, зокрема, загазованості та забруднення  території вуглеводнями. На даний час техногенно-екологічні проблеми не вирішені, а численні наукові та моніторингові дослідження компонентів довкілля підтвердили їх загрозливий та небезпечний характер.

Забруднення та деградація довкілля  міста Борислава стосується всіх його природніх складових: геологічного середовища, атмосферного повітря, ґрунтів, водойм, біологічних систем.

Існує постійна небезпека створення вибухової концентрації вуглеводневих газів на територіях  житлових масивів міста. Такі прецеденти мали місце у Бориславі, наслідками яких були людські жертви  та руйнування споруд.

Потужної деградації та забруднення зазнав ґрунтовий покрив на всій площі нафтового родовища. Як наслідок – кожен клаптик  Бориславської землі просочений нафтою та продуктами її розпаду. Численні аварійні та природні виливи трапляються і сьогодні. У ґрунтах  Борислава виявлені забруднення вуглеводнями, важкими металами, фенолами. Ряд токсичних сполук  не руйнується з часом, а накопичується.  Тотальна просякнутість ґрунтів  нафтою створює потенційну небезпеку її потрапляння  у водопровідну мережу через прогнилі  трубопроводи.

Поверхневі та підземні води забруднені фенолами. Інтегральним показником  стану довкілля Борислава, його соціальних умов є стан здоров’я населення та демографічні показники. У місті високий рівень захворюваності дорослого населення та дітей, домінуючими серед яких є новоутворення, хвороби дихальної, серцево-судинної системи, які перевищують середньообласний рівень.

Поширеність захворювань (загальна кількість хворого  населення ) по місту Бориславу знаходиться вище середньообласних показників. Показник поширеності  захворювань становить 1803,3 на 1000 дорослого населення, а середньообласний – 1698,8. Особливо турбує стан захворюваності на онкопатологію, яка  є найвищою в області.

Також особливо турбує  висока захворюваність на хвороби дихання, зокрема, бронхіальної астми та туберкульозу. Показник на 1000 дорослого населення – 6,6, а середньообласний – 4,3. Хронічний бронхіт показник  на 1000 населення становить 28,5, а середньообласний – 22,8. Виразкова хвороба шлунка  та дванадцятипалої кишки – 24,2, а середньообласний – 18,4. Висока також захворюваність органів кровотворення. Не може не турбувати високий рівень дитячої інвалідності з приводу  вродженої патології ( 8,1 на 1000 населення), високий рівень первинного виходу на інвалідність дорослого населення у працездатному віці.

Середній показник захворюваності в робочих днях на 100 працюючих у м. Бориславі – 568, у всій Львівській області – 355, а в Україні  – 372. Показник захворюваності в робочих днях на 100 працюючих  по НГВУ «Бориславнафтогаз» становить 972.

Коротко підсумовуючи вищенаведене, стає очевидним взаємозв’язок катастрофічної екологічної ситуації та високих показників захворюваності населення міста Борислава. Найгострішою демографічною проблемою України та нашого міста, зокрема, є неухильне і поки що неподолане зростання смертності населення працездатного віку. Амплітуда значень показника смертності  у працездатному віці серед міст області у м. Бориславі є найвища.

Серед причин смертності населення у працездатному віці особливе місце займають хвороби системи кровообігу, новоутворення.

Неадекватну компенсацію отримує громада міста Борислава від користувачів надр – ПАТ «Укрнафта». Екологічні проблеми, які залишаються на тривалі роки, істотно перевищують ті незначні блага, які отримує громада (працевлаштування населення, відрахування до місцевого бюджету). Окрім цього керівництво ПАТ «Укрнафта» протягом останніх років  планомірно виводить свої структурні підрозділи за межі міста Борислава або позбавляє їх статусу юридичної особи, що призводить до зменшення надходжень до міського бюджету, а працівники, податки яких сплачуються  в бюджети інших міст, користуються у Бориславі інфраструктурою, послугами  медицини, освіти та іншим.

Зважаючи на те, що більше 50% акцій ПАТ «Укрнафта» належать державі, та беручи до уваги те, що згадане підприємство є бюджетоутворюючим, звертаємось до Вас із вимогою щодо припинення процесу реорганізації, наслідком якого буде перетворення колиски світового нафтовидобутку  у сіру промислову зону залиту нафтопродуктами».

Социальные комментарии Cackle