Ціна питання - 4 мільйони

14.09.2015 Розмір шрифту: [+] [-]
Ціна питання - 4 мільйони

За ті ж кошти, які за часів минулої влади були неефективно використані на реконструкцію лише однієї котельні, нині забезпечено автономними котельнями, а отже й якісним теплопостачанням, практично усі дитсадки та школи Трускавця.

 Уже п’ятий рік поспіль трускавчани покращують свої житлові умови, роблячи їх більш комфортними за рахунок встановлення індивідуального опалення. При цьому ніхто з мешканців не акцентує своєї уваги на тому, що таке покращення житлових умов є частиною міської програми теплопостачання, яка успішно реалізується у місті-курорті. Самі того не усвідомлюючи, трускавчани беруть участь у стратегічному вирішенні проблеми номер один у державі: як суттєво зменшити неефективне споживання енергетичних ресурсів. І тим більше, ніхто з людей не називає ці речі енергозбереженням – просто долучаються до запропонованої міською владою більш економічної і ефективної технології. Втім, цікаво буде згадати, як все починалося й що спонукало і людей, і владу до таких дій.

Помилка «пілота»

Трускавчани пам’ятають, що за часів правління містом Лева Грицака дозволи на встановлення автономного опалення у помешканнях не надавалися. Проте люди все ж робили це самовільно, бо якість і вартість послуг міської централізованої ситеми  аж ніяк їх не влаштовували. У квартирах було холодно, і, відповідно, трускавчани не хотіли платити за тепло, якого не отримували. Лише незадовго до місцевих виборів колишній очільник міста дав добро для переходу на «автономки», намагаючись у такий спосіб підвищити свій рейтинг. Результат – відомий: встановлювати почали хто, як, де і коли міг, ігноруючи будь-які правила, що призвело до повного розбалансування централізованої системи. Але мова про інше.

Чи не найкритичнішою у ті часи була ситуація з теплопостачанням житлового мікрорайону на вулицях Сагайдачного і Бориславській. І у 2007 -2010 роках з міського бюджету були виділені значні кошти – майже 4 млн. гривень – для проведення комплексу робіт з реконструкції, а саме: модернізацію котельні на вул. Сагайдачного, часткову заміну теплових мереж у цьому районі, деякі інші технічні вдосконалення. Проектувальники реконструкції акцентували увагу на енергозбереженні, обіцяючи значну економію газу – до 60%. Це був так званий пілотний проект, яким пишалося та про запровадження якого гучно рапортувало тодішнє міське керівництво. На нього покладалися особливі надії: налагодити зразково-показове теплопостачання у житловому мікрорайоні і у такий спосіб зупинити масове відключення трускавчан від централізованої системи. Але не так сталося, як гадалося.

  Управління ЖКГіБ, яким керував тоді Василь Стечкевич та КП «Наше місто» під орудою Юрія Алієва, мабуть, користуючись лише їм відомими схемами, міські  кошти успішно «освоїли». Але обіцяного покращення теплопостачання мешканці мікрорайону так і не відчули.

Більше того – у начебто відремонтованій котельні за короткий період часу знову довелося міняти обладнання. Віднайти причини такого надзвичайно «ефективного» господарювання намагалися  депутати Трускавецької міської ради минулого скликання, створивши комісію з перевірки використання коштів міського бюджету розвитку, яка досліджувала технічну експертизу проекту і з’ясовувала, чому саме такі котли були закуплені, як проходив тендер. На думку голови цієї комісії Петра Іванишина, цей проект виявився провальним, а майже 4 млн. грн. були викинуті на вітер.

   Хто врятував Трускавець від енергетичного колапсу

Нове керівництво міста на початку опалювального сезону 2010 року отримало Трускавець з цілковито зруйнованою системою теплопостачання: заміни потребували більше 60 відсотків зношених і аварійних тепломереж, лише 12 відсотків з них  були ізольовані. Все це спричиняло значні втрати тепла, назрівав соціальний бунт. Трускавчани відмовлялися платити за неякісне теплопостачання – 1 200 позовів на неплатників скерувало КП «Наше місто» до суду. Результатом «господарювання» цього підприємства став борг у майже 25 млн. гривень.

А кілька років перед тим, у січні 2008, тобто за попереднього міського голови і депутатського корпусу, сесія міської ради затвердила п’ятирічну програму реформування теплопостачання, яка передбачала заборону переходу населення на індивідуальне опалення, реконструкцію систем централізованого теплопостачання, заміну та ізоляцію мереж. На її реалізацію передбачалося виділити близько 45 млн. грн.(?!). Грошей таких міський бюджет у 2008 році не мав – трускавецька земля і практично усі комунальні об’єкти уже були продані. Непідкріплена фінансово програма стала профанацією.

Незрозуміло, чим керувалися замовники цієї програми, адже, як стверджують фахівці, щоб повністю модернізувати теплові мережі Трускавця і у такий спосіб позбутися значних втрат тепла, потрібно щонайменше три міські бюджети! Окрім того, треба було б реконструювати усі централізовані котельні. Але й це не гарантувало б належного теплоносія на виході через зашлакованість і зношеність  внутрішніх мереж – отже їх також потрібно було б оновлювати. Чи під силу місту проведення таких грандіозних капітальних ремонтів? Запитання риторичне. Тому нинішня влада обрала інший шлях – шлях найменших втрат як для міста, так і для людей.

   -На кінець 2010 року майже 40% трускавчан встановили у своїх помешканнях автономне опалення, - говорить міський голова Руслан Козир. - Треба було вирішувати, як діяти далі. Ми зважили на побажання більшості людей і розробили міську програму теплопостачання, яка й передбачала перехід на індивідуальне опалення. Для декого, звичайно ж, на перших порах це буває обтяжливим фінансово, адже треба витратити значну суму. Але ці кошти у процесі експлуатації окуповують себе за два-три роки. Крім того, ми віднайшли кілька варіантів фінансової допомоги: це кредити і розтермінування плати, а для соціально незахищених – відшкодування коштів. Індивідуальне опалення вирішує чимало проблем – гарантує значно дешевше і якісніше тепло у помешканнях та гарячу воду. Жодна людина з тих, хто собі встановив індивідуальне опалення, не прийшла до нас зі скаргою і не попросила повернутися до централізованої системи.

    Змінився стереотип мислення

   Як бачимо, змінилися самі підходи до вирішення питань, змінився стереотип мислення. Власне, це й спричинило ліквідацію вічного жебрака біля міського бюджету – «Нашого міста», утворення КП «Трускавецьтепло», розробку нової міської програми теплопостачання, яка передбачала облаштування бюджетних установ автономними котельнями і переведення багатоповерхових будинків на індивідуальне опалення. Першою «ластівкою» стала автономна котельня у у міській лікарні. А сьогодні тут завершується монтаж твердопаливного котла – альтернативного економного джерела тепла.

   Певна річ, з відмовою від центрального й переходом на індивідуальне тепло виникло й питання: що робити тим, хто не має грошей, щоб встановити собі дома систему обігріву? Міська влада цю проблему вирішила, щороку виділяючи з бюджету кошти на допомогу малозабезпеченим громадянам для обладнання домівок автономними котлами.

   На сьогодні близько 90% мешканців багатоповерхівок у Трускавці уже мають індивідуальне опалення. Зі слів керівника міста, насамперед користь від впровадження міської програми відчули самі трускавчани – фактичні витрати населення на опалення своїх помешкань зменшилися в середньому у 3,5 рази.

   Що стосується реконструкції теплопостачання освітніх закладів, то упродовж останніх років було зроблено наступне: облаштовано автономні котельні для першої школи (використано 740 тис. грн.), для третьої школи та дитсадка «Дзвіночок», прокладено між ними мережі - 1 млн. 095 тис.грн). У котельні, що на вул. Івасюка, комунальне підприємство змонтувало два нові котли, які працюють для дитсадків «Ялинка» і «Зірочка». Також прокладено теплотраси  до цих садочків. На це використано 920 тис. грн. Відповідно до проектно-кошторисної документації вартість встановлення модульних котелень у  дитсадках «Сонечко» та «Теремок» становить 1 млн. 315 тис. грн. «Сонечко» вже має своє тепло, на черзі – «Теремок». Тобто, практично за ті ж кошти, які за часів минулої влади були неефективно використані на реконструкцію лише однієї котельні, нині забезпечено автономними котельнями, а отже, й якісним теплопостачанням та гарячою водою практично усі дитсадки та школи міста. А якби ті 4 млн. грн. у ті часи були розподілені між людьми у вигляді субвенцій на встановлення індивідуальних систем обігріву, то питання якісного теплопостачання уже було би зняте з порядку денного. Додамо, що 4 млн. грн. тоді  і сьогодні – це не спіставні суми.

   Окрім закладів освіти, позбулися централізованого опалення, яке отримували від котельні ПрАТ «Трускавецькурорт», будівлі міської ради – перейшли на електричний обігрів. За два роки нове обладнання себе повністю окупило. У планах перевести на індивідуальні системи опалення приміщення школи мистецтв, будинку учнівської творчості, музеїв та бібліотек міста.

Від енергоколапсу- до енергонезалежності

   Міська програма теплопостачання передбачає, що до 2017 року Трускавець повністю відмовиться від централізованого тепла й перейде на автономне. Такий крок гарантуватиме енергетичну незалежність та безпеку міста-курорту і відповідатиме вимогам часу. Експерти в один голос твердять, системи централізованого опалення в Україні давно вичерпали свій ресурс, вони не відповідають вимогам споживачів і надто енерговитратні.  Аби економити паливо, Україні вже зараз варто, наслідуючи досвід Польщі, відмовитися від централізованого теплопостачання.

    -Уряд ставить завдання, аби радикально зменшувати споживання енергоносіїв. Практика показує, що ті речі, які ми робимо, реалізуючи програму теплопостачання, мають позитивний ефект, бо дозволяють економити енергоресурси, - наголошує міський голова Руслан Козир.

   Про таку ситуацію з теплопостачанням, яка є в Трускавці, сьогодні мріє чимало міст України. Секрет трускавецького успіху – простий: думати про завтрашній день міста, кожного громадянина, мислити стратегічно  і працювати для людей.

Социальные комментарии Cackle