Як коронавірус змінює цифровий світ

31.03.2020 Розмір шрифту: [+] [-]
Як коронавірус змінює цифровий світ

Коронавірус змінив життя цілої планети, фактично закривши її на карантин. Люди стали менше виходити на вулиці і більше заходити в інтернет. Наприкінці січня, коли Китай вводив карантин у Вухані, мало хто цікавився таким явищем як коронавірус, а вже на початку березня цей запит став основним в Google Trends і постійно тримається в топі.

Інтернет свобода розповідає, як соцмережі борються з дезінформацією про коронавірус, що змінить глобальний перехід людства в онлайн, чи переживуть економічні збитки техгіганти та що переможе пандемію — авторитаризм чи демократія.


Боротьба за інформацію

Під час пандемії коронавірусу активно почали працювати ті, кого раніше звинувачували у викривленні інформаційного поля — соціальні мережі.

Facebook 18 березня заявив, що запускає власний інформаційний центр по коронавірусу. Він відбиратиме перевірену авторитетними організаціями інформацію і показуватиме її користувачам на початку новинної стрічки. Це можуть бути дописи не тільки Всесвітньої організації охорони здоров’я чи Центру з контролю захворювань, але й публічних осіб, які допомагають поширювати корисну перевірену інформацію.

За подібним принципом працює Google та Twitter, які вгорі стрічки пропонують користувачам інформацію від національних урядів.


Платформи також зосередяться на боротьбі з фейками. Цукерберг найближчим часом обіцяє маркувати позначкою “перевірено” весь контент про коронавірус. Twitter 16 березня змінив свої політики і банитиме дописи, які заперечують офіційну інформацію щодо захворювання. Зокрема йдеться про фейкове чи неефективне лікування, оманливі дописи людей, які видають себе за експертів чи представників влади. Google, в свою чергу, видаляє на своїх онлайн-картах дезінформуючі дописи про заклади охорони здоров’я та неправдиві відгуки про них.

Крім того, всі платформи обмежили можливості для рекламних додатків, пов’язаних з пандемією. Facebook заборонив рекламу “чудо-ліків” від захворювання та медичних масок за сильно завищеною ціною. Twitter також не буде давати заробляти на експлуатації теми коронавірусу. А Google взагалі тимчасово заборонив рекламу рекламу масок та респіраторів. Крім того, Youtube ще на початку березня відключив монетизацію роликів про коронавірус.

Але є й ті, хто грає на іншій стороні — поширює дезінформацію та фейкові новини про захворювання і ускладнює комунікацію про боротьбу з пандемією, загострюючи кризу охорони здоров'я в західних країнах. І роблять це російські медіа, відзначає у своїх документах Європейська служба зовнішніх дій. Росіяни поширюють фейкові новини англійською, іспанською, італійською, німецькою та французькою мовами. І таких випадків за два місяці було більше 80, стверджують в ЄС.


Перехід людства в онлайн

В умовах карантину через поширення коронавірусу інтернет став базовим правом і потребою.

У Британії громадська організація “Громадяни онлайн”, яка бореться з проблемою “цифрового вигнання”, закликає зробити доступ до інтернету безкоштовним для кожного в країні на період пандемії. Організація стверджує, що старші люди, перебуваючи у соціальній ізоляції, все частіше відчувають цифрову нерівність від початку запровадження карантину.

Те, що сьогодні доступ до інтернету важливіший, ніж будь-коли зрозуміли музеї, лекторії, навчальні платформи, опери та театри. Вони масово почали викладати в мережу віртуальні екскурсії, записи вистав, а відомі музиканти почали виходити в ефір з домашніми концертами. А екоактивістка Грета Тунберг навіть закликала проводити кліматичні акції і протести в мережі та публікувати плакати і гасла з хештегами #ClimateStrikeOnline і #DigitalStrike.

Журнал Politico пише, що така варіативність інтернет-дозвілля призведе до нового тренду у майбутньому, покращивши якість цифрового способу життя.


Але нові можливості відкриваються не лише для тих, хто перебудовує життя в умовах карантину. Експерти з кібербезпеки компаній FireEye і IBM X-Force повідомили про зростання активності хакерів з Росії, Китаю, Північної Кореї, В'єтнаму, Індії, Бразилії і США. Зловмисники, використовуючи підвищений інтерес до інформації про коронавірус та занепокоєння людей, розсилають фішингові листи, займаються кібершпіонажем, атаками на ВООЗ, національних урядів чи міністерств.

Через суттєве збільшення онлайн-активності користувачів, у ЄС занепокоїлися, чи витримає інтернет таке навантаження. Законодавство ЄС про мережевий нейтралітет не дозволяє операторам і провайдерам обмежувати швидкість відеосервісів, але стрімінговий сервіс Netflix та відеохостинг YouTube погодилися знизити якість відео у Європі на період карантину.

Хвилюватися, аби не “ліг” український інтернет наразі не варто. Мобільні оператори запевняють, що запасів потужності їх мережам вистачає, головне, аби витримали електромережі, оскільки зросло споживання електроенергії. Втім більшість провайдерів мають резервні енергозберігаючі потужності.


Пережити економічний карантин

Пандемія коронавірусу впливає не лише на здоров’я та стиль життя громадян у багатьох країнах, а й на економіку.

Вперше про закриття офлайн магазинів у Китаї техкомпанії повідомили наприкінці січня. Після поширення коронавірусу у Європі, вони змушені були закрити точки продажу і там. А в березні експерти повідомили про рекордне падіння ринку смартфонів у світі. Їх поставки у лютому 2020 року порівняно з аналогічним періодом минулого року знизилися на 38%. Найбільше падіння аналітики зафіксували у Азії, де спалах коронавірусу почався раніше за інші країни. Відповідно компанії не змогли випускати нові смартфони, а користувачі їх купувати.


Але минулого понеділка, 16 березня, компанія Apple оголосила про відновлення роботи виробництва та магазинів у Китаї. Поки що за скороченим графіком. Паралельно техгігант прозвітував про суттєве скорочення своїх прибутків за перший квартал 2020 року. Через падіння дохідності реклами значну частину прибутків втратили Google та Facebook. Загалом п’ятірка техгігантів втратила понад 1 трлн доларів ринкової вартості порівняно з минулим місяцем.

Але є й компанії, яким вдалося заробити в умовах економічної кризи через поширення пандемії. Платформа для відеоконференцій Zoom повідомила про те, що її акції зросли на 40%. Це найбільший одноденний відсотковий приріст з червня 2019-го.

Попри суттєві збитки на рекламі, експерти прогнозують, що техсектор може вийти з кризи значно сильнішим, ніж був до цього. Компанія Amazon вже найняла додаткових 100 тисяч працівників, аби впоратися із навантаженням кількості онлайн-замовлень. Марк Цукерберг, виконавчий директор Facebook, заявив про збільшення трафіку для відеодзвінків та обміну повідомленнями, а використання сервісу Microsoft Teams для віддаленої роботи зросло на 40%. На додачу, закриття кінотеатрів дає нові можливості для Netflix та YouTube і дозволить наростити нову аудиторію.


Українські ІТ-компанії порівняно з іншими вітчизняними сферами більш гнучкі в частині переведення працівників на віддалений режим роботи, втім питання збереження команд залежатиме від запасів міцності компаній. CEO та співзасновник Sigma Software Валерій Красовський у коментарі Liga.net зазначив, що попри зниження ціни на акції, IT-сервіси будуть користуватися попитом і надалі, а компанії зможуть відкрити для себе нові можливості.


Авторитаризм чи демократія: що переможе коронавірус

“Досвід Китаю показує, що жорсткі рішення долають вірус та рятують життя, досвід інших країн показує, що м’якотілість та ліберальність — це союзники коронавірусу”, — заявив 16 березня президент України Володимир Зеленський.

Згаданий ним Пекін не лише ізолював Вухань, але й використовував цифрові технології для стеження за населенням. Зокрема, програму розпізнавання облич, яка може знайти навіть людину, що носить медичну маску. В Росії теж похвалилися, що використовують систему спостереження, щоб перевіряти чи дотримуються люди карантину. Головний поліцейський Москви повідомив, що так вдалося виявити біля 200 осіб, що порушили правила самоізоляції.

Під гаслом боротьби з коронавірусом за своїми громадянами почав стежити уряд Ізраїлю, використовуючи технології, призначені для боротьби з терористами. Цікаво, що запропоновані методи не підтримав парламентський комітет, після чого прем’єр-міністр Беньямін Нетаньяху ввів їх в дію “надзвичайним указом”.


І навіть уряд США розпочав переговори з техгігантами про те, щоб отримувати геодані з смартфонів користувачів. Це, вважають там, дозволить створити актуальну карту захворювання та визначати чи зберігають люди соціальне дистанціювання. Щоправда, самі компанії не дуже охоче говорять про такі переговори.

Проте ізраїльський історик та мислитель Юваль Ной Харарі вважає, що уряди змушують людей обирати: або приватність, або здоров’я. І називає це помилковим вибором.

“Ми можемо і повинні насолоджуватися і тим, і тим — і приватністю, і здоров’ям. Ми можемо захистити своє здоров’я і зупинити епідемію коронавірусу не шляхом запровадження тоталітарних заходів епідеміологічного нагляду, а шляхом посилення прав і можливостей громадян”, - вважає Харарі.

І наводить приклад Південної Кореї, Тайваню і Сінгапуру - країн, які змогли успішно стримати епідемію. І хоча там частково використовували додатки для стеження, але в основному вони покладалися на всебічне тестування, чесну звітність і добровільну співпрацю добре поінформованої громадськості.


Джерело: Інтернет свобода

Социальные комментарии Cackle