Від орендарів до власників: чого чекати фермерам від ринку землі?

29.11.2019 Розмір шрифту: [+] [-]
Від орендарів до власників: чого чекати фермерам від ринку землі?

Закон про обіг землі сільськогосподарського призначення відкрив для українських фермерів нові перспективи. 13 листопада Верховна Рада зробила перший крок, щоб дозволити людям володіти полями, на яких вони працюють. Якщо документ проголосують у другому читанні, то вже з жовтня 2020 року фермери отримають право купувати угіддя. І робити це абсолютно прозоро, а не через тіньові схеми. Як це відбуватиметься, яку фінансову підтримку фермерам пропонує держава та як ринок землі вплине на галузь, дізнались наші експерти.


Орендар – пріоритетний покупець

Права фермерів закріплені у перехідних положеннях законопроекту №2178-10, який президент Володимир Зеленський прирівняв до документа про звільненням від кріпацтва. Зокрема, у законі зазначається, що переважне право на купівлю ділянки матиме її орендар. Він зможе придбати землю без проведення торгів за ціною, яка дорівнює нормативній грошовій оцінці. При цьому дозволяється виплатити суму впродовж 5 років.

«Це фактично є захист тих сільгосппідприємств і фермерських господарств, які нині орендують сільськогосподарську землю, першочергове право можливості викупу, якщо власник паю захотів продати його. Саме для того, щоб на ній і працювати», – зазначив генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Роман Сластьон.

При цьому, як і решта покупців, фермери не зможуть придбати більше ніж 210 тис. га в одні руки. Відповідно до закону, у власності громадянина чи юридичної особи України (з урахуванням пов’язаних осіб) може бути не більше ніж 35% земель ОТГ, 8% – області та 0,5% у межах держави.

Втім, як зазначають експерти, ці обмеження швидше стосуються великих агрохолдингів, а не фермерів, адже останні не матимуть грошей на такі обсяги. Більше того, в «Інституті аграрної економіки» переконані, що кількість дозволених гектарів повинна бути зменшена, аби фермери змогли конкурувати з більшими компаніями.

В уряді запевняють, що до другого читання обмеження на купівлю землі будуть посилені, а дрібні фермери отримають фінансову підтримку від держави.


Пільгові кредити фермерам

За підрахунками Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) після відкриття ринку землі 1 га коштуватиме близько 2200 доларів.

«Наші розрахунки показують, що якщо ми застосовуємо запропоновану модель, яка діє, – це буде в середньому $2200 еквівалент за гектар. Якщо виходити з обмеженої моделі, з обмеженнями, це буде максимум $1500», – розповів директор ЄБРР у справах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне.

Щоб фермери могли купити землю, уряд передбачив у бюджеті на 2020 рік близько 4 мільярдів гривень на пільгові кредити для фермерів. Це у 25 разів більше, ніж цього року.

«Пріоритетом для запровадження вільного обігу земель в Україні є якраз перегляд вартості та доступності кредитів, особливо це стосується малих виробників, які не мають чіткої фінансової звітності, а тому кредитний ресурс для них є або дуже дорогим, або взагалі недоступним», – написав міністр розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства Тимофій Милованов на своїй сторінці у Фейсбуку.

За словами міністра, сільгоспвиробники зможуть взяти кредит всього лиш під 3-5% річних. Щоб гроші йшли саме дрібним господарствам, Кабмін встановив ліміт кредиту у 5 мільйонів гривень. Крім того, влада передбачила 240 мільйонів гривень на часткове гарантування державою кредитів для тих фермерів, які не мають належної застави або якісних фінансових інструментів.

За підрахунками експертів, у разі відкриття ринку землі у жовтні 2020 року фермери зможуть купити близько 1,8 мільйона гектарів землі за пільговими умовами.


Земля як ресурс

Аналітики стверджують, що ринок землі допоможе змінити структуру українського агропромислового комплексу. Сьогодні він сировинний з орієнтацією на низькомаржинальні культури – пшеницю, соняшник, кукурудзу, ячмінь, сою тощо. Аграрії не займаються переробкою продукції, а одразу продають те, що вирощують.

Натомість високомаржинальні культури – овочі, фрукти та ягоди – наразі становлять  лиш 7% АПК (у Європі – понад 50%). І хоч вони потребують більших стартових вкладень, саме такі культури більш вигідні для бізнесу. Вони дозволяють вийти на ринки з меншою конкурентністю. Крім того, вирощування овочів та фруктів покращує фітосанітарний стан полів.

Придбавши землю, фермери зможуть перейти до довгострокового планування, а отже, і до сміливіших інвестицій. Вони більше не ризикуватимуть втратити господарство разом із розірванням договору оренди.

Крім того, вільний обіг земель дозволить фермерам використовувати землю як заставу для кредитів. Підприємці зможуть інвестувати в аграрні технології, а також проекти переробки, створюючи продукцію із високою доданою вартістю.

Таким чином, підсумовують експерти, із можливістю вільно розпоряджатись землею фермери отримають гарантовано вищі прибутки. Адже підтримка фермера – одне з головних завдань земельної реформи.


Джерело: Центр громадського моніторингу і контролю

Социальные комментарии Cackle