10.08.2017 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

ЯК ТРУСКАВЕЦЬКИЙ ВОДОКАНАЛ КАЛАМУТИТЬ ВОДУ: борги підприємства ростуть, керівництво – вмиває руки

Ситуація сьогодні  - катастрофічна: борг підприємства перед КП «Дрогобицький водоканал» сягнув понад 13 млн. гривень! Дрогобич, якому урвався терпець, намагається вибити його через судові позови. Проте такий стан справ не викликає занепокоєння у керівництва міського водоканалу й не применшує бажання трускавецького мера й надалі фінансувати коштом громади діяльність цієї господарюючої структури…

6.jpg

На фото: Щороку трускавецьке питне озеро катастрофічно міліє

  Задавнена проблема  

Питання належного забезпечення водою бальнеологічного курорту Трускавець постало у 2004 році - рішенням сесії Трускавецької міської ради була затверджена концепція цілодобового водопостачання міста. Її доручили втілити у життя ТзОВ «Альфа плюс», де  45%  належить «Інвест-фонд-сервісу». Основними власниками цієї фірми, за даними аналітичної системи You Control, є ТОВ «Акерс інвеста» і офшори з Віргінських островів з групи колишнього народного депутата від Партії регіонів Василя Хмельницького.

У 2004 році міське комунальне водопостачальне підприємство було реорганізоване у ТзОВ «Трускавецький водоканал», у якому 51% є власністю міської ради, а 49% - «Альфи-Плюс». Керівником трускавецького водоканалу став рідний брат директора «Альфи-плюс» Віктора Возняка – Володимир.

Тодішнє міське керівництво, очолюване Левом Грицаком, уклало договір з «Альфою-Плюс», відповідно до якого фірма повинна була до 2010 року забезпечити Трускавець водою цілодобово, якісно, з двох джерел водопостачання, замінити водогони, збудувати станцію другого підйому.  «Альфа Плюс» зобов’язувалася вкласти у водопостачання Трускавця понад 100 млн. грн. Однак інвестор своїх зобов’язань не виконав – а отже питання водопостачання міста курорту залишилася на порядку денному. Звідси – й корінь усіх нинішніх проблем.

Трускавець змушений купувати воду у водоканалу міста-сусіда Дрогобича й залежить від цін, які той встановлює. Це – зрозуміло. Проте виникають запитання щодо «накруток», які закладає у ціну для своїх споживачів Трускавець. Так новий тарифна послугу водопостачання та водовідведення - 20,72 грн., ухвалений 20 червня 2017 р. рішенням виконавчого комітету ТМР, сформовано на основі тарифу дрогобицького водоканалу, який становить 7, 56 грн. за куб. м. Звісно, що до цієї цифри додаються видатки трускавецького підприємства: втрати води у мережах, загальновиробничі та адміністративні витрати. Та все ж виникає чимало запитань …

  Де у нових тарифах вода з питного озера?  

Питне озеро на вул. Городище у Трускавці  - окрема тема для розмови. У 2008 році трускавецькою санепідемстанцією було винесено постанову про заборону використання його як джерела водопостачання. Тоді  директору водоканалу Володимиру Возняку було скеровано припис щодо заходів, яких потрібно вжити, аби знову задіяти це джерело водопостачання, серед яких - встановити лічильник для обліку води з озера! Адже під час перевірки санепідемстанції з’ясувалося кричуще порушення  - вода з озера жодним чином не обліковувалася! Вона практично нічого не коштувала водоканалу – зате за неї платили трускавчани. Подейкують, що прибутки від таких схем осідали у кишенях родини Возняків, а трускавецький водоканал щороку оголошував себе ледь не банкрутом.

Лише у травні 2015 року експлуатація питного озера була відновлена – таке рішення ініціювали міський голова Трускавця Руслан Козир та виконавчий директор «Трускавецького водоканалу» Петро Іванишин. Залучення  водозабору з озера на перспективу мало здешевити тариф з водопостачання на 30%. Проте, мабуть, директора «Альфи Плюс» Віктора Возняка такий сценарій абсолютно не влаштовував. Й у жовтні 2015 року підприємство не продовжило контракт з виконавчим директором Петром Іванишиним. І, виглядає на те, що позбувшись представника міської ради, знову взялося за старі схеми. Бо, судячи з розрахунків нового тарифу, затвердженого у червні цього року, водозабір з озера у них відображений по мінімуму: офіційно планується подавати у мережу 190,6 тис. куб м. в рік!

возняк.jpg

А за найскромнішими підрахунками, забір з трускавецького водосховища становить більше 1,5 млн. кубів на рік. Це нескладно порахувати: плесо озера має 32 га, а падіння рівня води видно на позначках вежі, яка знаходиться у ньому. Влітку рівень зменшується на висоту 4-5 метрів. Множимо 320 тис. кв. м на 4 м, плюс кілька тисяч кубів щодня додають річечки, які впадають в озеро ...

Якщо б реальна цифра водозабору з озера була врахована у ціні на воду, вона була би у рази нижчою, що дало б можливість закласти у тариф й інвестиційну складову. Надлишкові кошти водоканал міг би використати на модернізацію технологічного процесу, що зменшило б втрати. А так кругленька сума у кілька десятків мільйонів - 1,5 млн. кубів множимо на 20,72 грн. - від продажу води, яка не підлягає обліку, але подається з озера у мережу, осідає у кишенях власників «Альфи Плюс». Трускавецький ж водоканал перетворюється на хронічного боржника...

  Чинна влада лобіює інтереси Возняків, а не трускавчан  

І такий стан речей має об’єктивне пояснення: так, скажімо, трускавецький мер Андрій Кульчинський у 2004 році був одним з ініціаторів проведення опитування трускавчан щодо запровадження концепції цілодобового водопостачання міста-курорту. Депутати міськради стверджують, що з тих пір Возняків і Кульчинського пов’язують приятельські стосунки. Андрій Богданович був довіреною особою пана Віктора під час парламентських виборів 2012 року. А у 2015 році засновники «Альфи-Плюс» підтримали кандидатуру Андрія Кульчинського на посаду міського голови Трускавця. І тепер пожинають дивіденди – керований мер саме те, що потрібно для того, аби трускавецький водоканал тримався на плаву.

Сьогодні Андрій Кульчинський наполегливо захищає високі тарифи з водопостачання та водовідведення для трускавчан, лобіюючи їх ухвалення рішенням виконкому міськради. А торік вливання з міського бюджету у підприємство сягнули майже 2 млн. грн.!Також з міських коштів було профінансовано заміну кількох  магістральних водогонів на вулицях, які реконструювалися. Проте трускавецька влада не наполягала, аби виконані коштом громади роботи збільшили відсотки її власності у напівприватному підприємстві.

1 (1)+.jpg

Ситуація виглядає тим більш парадоксально, що міський голова  Кульчинський начебто ініціював повернення ТзОВ «Трускавецький водоканал» у комунальну власність. Але окрім обіцянок справа з місця не зрушила – мабуть, Возняки не мають наміру відмовитися від такого ласого шматка, яким є водопостачальне підприємство міста-курорту.

  Нові-старі кадри «Альфи Плюс» у міському водоканалі  

Наприкінці липня офіційний сайт Трускавецької міськради повідомив про кадрові призначення, які відбулися у водопостачальному підприємстві міста-курорту: замість Володимира Возняка в.о. генерального директора став  дрогобичанин Віктор Марченко. А посаду виконавчого директора обійняв депутат Мирослав Мицько. Такі пертурбації трускавецький мер пояснив тим, що міська влада незадоволена хронічним накопиченням боргів підприємства. І на кардинальні, за словами Андрія Кульчинського, зміни у керівництві товариства він покладає надії стосовно виходу зі скрутного становища, у якому нині опинився водоканал.

Насправді ж йдеться про чергову аферу від трускавецької влади - підприємством й надалі керуватимуть представники ТОВ «Альфа Плюс». Так Віктор Марченко є підписантом цього товариства, цей пан був заступником екс-мера Лева Грицака (2006-2010 р.р.) за квотою «Альфи Плюс». У 2010 році він та Мицько фігурували у партійному списку «Правої волі України», але спроба бути обраними депутатами Трускавецької міськради була невдалою.

А «Права воля України» прославилася завдяки застосуванню брудних технологій - є інформація, що її представники масово скуповували у місті-курорті голоси виборців. Керівником місцевого осередку «Правої волі» є Олександр Ткаченко, член виконавчого комітету у часи Грицака (2006-2010 р.р.), нині – заступник трускавецького мера. Очолюване ним підприємство НВП «Лабіринт» виконувало роботи на замовлення «Альфи Плюс» з реконструкції водопостачання Трускавця. Тільки для будівництва станції третього підйому відповідно до актів виконаних робіт протягом 2007-2008 р.р. було «освоєно» майже 7 млн. гривень! Станція не працювала жодного дня!

Будував цей об’єкт Мирослав Мицько. Згодом разом з Ткаченком вони працювали у КП «Трускавецьжитло», передавши правонаступництво «Комфорт - Сервісу». Пан Мицько сьогодні є депутатом міської ради, головою комісії з питань ЖКГ

За даними аналітичної системи You Control, Ткаченко та Мицько є також співзасновниками трускавецького відділення ГО «Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах».Ось такі тісні «антикорупційні» зв’язки між фігурантами нинішнього владного бомонду Трускавця.

Тож можна стверджувати, що перетасування колоди старих кадрів Возняка-Грицака очікуваного результату не дасть – водоканал залишається під абсолютним контролем «Альфи- Плюс».

А кадрові трансформації, здійснені трускавецьким мером, є лише імітацією діяльність щодо вирішення справді критичної ситуації, яка склалася. Та спробою зняти з себе відповідальність за злочинну недбалість й неспроможність ухвалювати ефективні рішення. Бо якби направду йшлося про кардинальну зміну керівництва водоканалу, то насамперед треба було заслухати звіт про його діяльність за останні п'ять років, провести аудит, нові керівники мали б запропонувати свій антикризовий план. Опісля приймати рішення на зборах засновників і виносити це питання на сесію. А так нинішні призначення у трускавецькому водоканалі - це лише кулуарні домовленості …

Тому такий варіант громаді міста варто ігнорувати і вимагати реальних, а не бутафорних змін, першим етапом яких мало б стати обрання на конкурсних засадах нового керівникам підприємства, здатного приймати ефективні менеджерські рішення.

Ольга КУЦ

Социальные комментарии Cackle