03.07.2019 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]

Свій до свого по своє: корупційні схеми освоєння бюджету у Трускавці

Свій до свого по своє: корупційні схеми освоєння бюджету у Трускавці

шапка.jpg

Надходження до міської скарбнички Трускавця, що на Львівщині, впродовж останніх років суттєво зросли. У 2018 році бюджет міста-курорту склав понад 313 млн грн, що у порівнянні з бюджетом 2015 року – більше на 145 млн грн. Хто і як освоює кошти трускавецьких платників податків – у нашому розслідуванні.


Схема №1. Ремонти: роздутий кошторис

Ремонти приміщень вважаються «золотим дном» для освоєння бюджетних коштів. Схема відома: у кошторис за домовленістю замовника  й виконавця  включаються роботи, які виконуватися не будуть або робитимуться лише частково. Перевірити це складно, оскільки все приховано в товщі стін і під підлогою. Наприклад, перекладка підлог, заміна електропроводки, збивання штукатурки. У такий спосіб можна збільшити вартість кошторису на 10-15%.

Щодо використаних матеріалів – то їхню вартість, виявляється, можна суттєво завищити. У Трускавці, для прикладу, на ремонті шкільної бібліотеки у ЗСШ 1 переплатили понад 40%. Її реконструювали у липні минулого року. За 44 квадратних метри з міського бюджету заплатили майже 180 тис грн.

Інформацію про це ми побачили в акті приймання робіт з капітального ремонту бібліотеки у СЗШ №1, який отримали від начальника відділу освіти Трускавецької міської ради Ореста Лобика у відповідь на інформаційний запит.

Якщо поділити вказану суму на площу й перевести у валютний еквівалент - вийде $150 на ремонт квадратного метру приміщення. Практично євроремонт!


Ми попросили Олександра Яремчука, керівника приватного підприємства «Олвік», яке спеціалізується на виготовленні проектів й кошторисів, виконує будівельно-ремонтні роботи «під ключ», проаналізувати дефектний та акти виконаних робіт ремонту шкільної бібліотеки.

- Ціни на матеріали у цих документах суттєво перевищують ринкові, - повідомив Олександр Яремчук, - наприклад, OSB -плита. В акті вказано 543 грн за кв м, а днями ми придбали плиту - 3 кв м за ціною 345 грн. Ще приклад – вартість погонного метра плінтусу в середньому 15-16 грн, тут - 35 грн, світильники «ледовські» в середньому - 300-400 грн, у них - по 800 грн. Ламінат використали дуже дорогий, начебто по 700 грн (ціна пристойної якості ламінату коливається у 360-420 грн). Чи є потреба у бібліотеці ставити такий, якщо більша половина приміщення заставлена стелажами для книг? - риторично запитує Олександр Яремчук.

Директор «Олвіку» вказав й на інші суттєві порушення, до яких вдалися замовник і підрядник - у кошторисі до виконаних робіт застосовано коефіцієнт 1.2, через що вартість робіт «підросла». Але він є доречним тоді, коли ремонти ведуться у працюючих приміщеннях. Як вже зазначалося, реконструкція бібліотеки відбувалася влітку (акти виконаних робіт складені у серпні), коли школа пустує. Відповідно ніхто не перешкоджав ремонту.

Аби підсумувати сказане, Олександр Яремчук розробив кошторис капітального ремонту бібліотеки, залишивши усі зазначені роботи, але з актуальними цінами на матеріали. Результат перевищив очікування. Альтернативний кошторис становить 103-105 тис грн на відміну від кошторису відділу освіти на 179 тис грн! Різниця у понад 70 тис грн!

Під час підготовки матеріалу ми з’ясували, що відділ освіти обрав виконавця для ремонту без проведення торгів. Ним став підприємець зі Львова Сергій Танцюра. За даними держреєстру, ФОПом він був зареєстрований у травні минулого року, одразу ж почав отримувати бюджетні замовлення. Виключно від Трускавецької міської ради. Усі тендери – за неконкурентною процедурою, тобто через укладання договорів. Минулого року загальна сума замовлень за кошти трускавецьких платників податків сягнула 941 тис грн.

У телефонній розмові підприємець Сергій Танцюра зізнався, що до проведення ремонтних робіт у Трускавці особисто не дотичний, тому коментувати їх виконання не може. У нього є довірена особа, яка цим займається.

Ми ініціювали зустріч з представником Танцюри – Володимиром Крилевичем. І він остаточно пролив світло на схему освоєння бюджетних коштів, призначених для ремонту шкільної бібліотеки.

Володимир Крилевич повідомив, що є давнім товаришем львівського підприємця, який отримав замовлення від відділу освіти. І саме Володимир Крилевич взявся за його втілення! Ні, власноручно роботи у бібліотеці він не виконував, а винайняв ремонтників. Уявляєте, який ланцюжок протягнувся від замовника до реальних виконавців!

Що стосується завищених цін на матеріали, то підрядники напрацювали версію, мовляв, ми не додивилися, що вони зашкалюють! А побачили аж нині – коли відділ освіти взялася «бомбардувати» запитами журналістка!

Нагадаємо, що різниця у кошторисах: відділу освіти і альтернативному, напрацьованому «Олвіком», понад 70 тис грн! Виходить, що на ремонті бібліотеки «відкатали» 40%? І це лише на вартості матеріалів! Ми не  мали можливості перевірити, чи насправді виконувалися зазначені в актах роботи: відбивання штукатурки стін та стель, вивезення трьох тонн сміття, розбирання покриття підлоги, тощо.

Дізнавшись, що триває журналістське розслідування і, очевидно, розуміючи, що «роздуті» цифр у кошторисі аргументувати не вдасться, підрядники виявили «помилки» у бухгалтерських документах щодо ремонту бібліотеки. Про це вони повідомили розпорядника коштів, надіславши коригувальний акт. Ціна «помилок» замовника і підрядника склала 42, 2 тис грн. Підприємець Танцюра повернув цю суму на рахунок трускавецького відділу освіти.

Таким чином, журналістське розслідування зекономило бюджетні кошти. Окрім цього ми скерували заяву місцевим правоохоронцям. Наведені факти стали підставою для відкриття кримінального провадження за статтею 191 ч.2 КК України – «Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем», - повідомив начальник Трускавецького відділення поліції Максим Гук.


Схема №2. Чому щастить новачкам

Трускавецькі розпорядники коштів мають кілька підприємств та підприємців, які  регулярно отримують замовлення на виконання робіт. Вони є дотичними до посадовців місцевих та регіональних органів влади, депутатів, та їхніх бізнес-партнерів.

Одним з таких фаворитів є ТОВ «Комсервіс-Трускавець». За даними аналітичної системи YouControl, підприємство було зареєстроване 2 червня 2016 року. А вже 16 червня отримало замовлення від Управління ЖКГ і Б Трускавецької міської ради з реконструкції освітлення на пішохідній вулиці Тараса Шевченка.

вш.jpg

Про це свідчить транзакція на ресурсі пошуково-аналітичної системи 007.

За інформацією власника «Комсервісу-Трускавець» Олега Кабального, у штаті його фірми - лише він та бухгалтер, а працівників винаймають за договором цивільно-правового характеру.

Практично усі підряди підприємство отримало без конкурсу – загалом з моменту реєстрації, за даними пошуково-аналітичної системи 007, сума бюджетних замовлень сягнула 8 млн грн!

Чим пояснюється така прихильність трускавецької влади до цього підприємства? Його власник Олег Кабальний - людина, наближена до керівництва міста. Він разом з Олександром Ткаченком, заступником міського голови Трускавця, був співзасновниками міської організації «Єдиного центру». А разом із депутатом міськради від «Батьківщини» Мирославом Мицьком вони заснували трускавецьке міське відділення ГО «Комітет по боротьбі з корупцією в органах державної влади, правоохоронних органах, прокуратурі та судах».


Схема №3. Чиновницький «дах» - запорука тендерів

Ще одним улюбленцем трускавецьких посадовців є ТзОВ «Резорт Груп».

Фірма заснована у 2012 році Олексієм Балицьким, нинішнім заступником міського голови Трускавця. Олексій Балицький є також керівником міського осередку «Свободи» та депутатом Львівської облради від цієї політсили.

У 2014 році, коли Олексій Балицький очолив Департамент екології та природніх ресурсів ЛОДА, він довірив керівництво підприємством депутату Трускавецької міської ради, свободівцю Богдану Габшію.

22.png

Промовистим є той факт, що регулярні бюджетні замовлення «Резорт Груп» почав отримувати з листопада 2015 року, саме тоді, коли Олексія Балицького було призначено заступником міського голови Трускавця.

У результаті за період до січня 2018 року підприємство, за даними пошуково-аналітичної системи 007, одержало замовлень за кошти платників податків на 4, 6 млн грн. Більшість тендерів  дісталася без конкуренції. При цьому роботи виконувалися за відсутності штату – у  2015 році «Резорт Груп» вказав до 2 працівників.

А 1 лютого 2018 року слідчі Трускавецького відділення поліції відкрили розслідування за фактом привласнення бюджетних коштів, до якого можуть бути причетні місцеві розпорядники та виконавець «Резорт Груп».

Згідно з матеріалами справи, у 2017 році підприємство отримало бюджетних замовлень майже на 3 млн грн для капітальних ремонтів об’єктів у Трускавці, однак роботи у повному обсязі не виконало. А кошти, перераховані від замовників, підприємство використало не за призначенням, можливо – на власні потреби.

Поліція оперує висновком від 09.10.2018 судово-будівельно- технічної експертизи Львівського НДІ судових експертиз, у якому стверджується: використання матеріалів при проведенні робіт «Резорт Груп» з утеплення фасаду дитсадка «Зірочка» суперечить вимогам низки Державних будівельних норм. Про це відомо з ухвали Трускавецького міського суду від 27.12. 2018 року.

Станом на сьогодні досудове розслідування триває, остаточну крапку у кримінальному провадженні щодо «Резорт Груп» не поставлено.

Чи можна змінити ситуацію з закупівлями у Трускавці? Очевидно, що так. Наша пропозиція - міська рада має ухвалити рішення про проведення закупівель через систему ProZorro, починаючи з 20 тис грн. Тоді інший бізнес зможе брати участь в закупівлях та знижувати вартість до ринкової, а громада  з легкістю перевірятиме такі тендери, дізнаючись про підрядників, які отримують бюджетні кошти.

Ольга КУЦ

фото Вадима Малишева

Публікація була створена за фінансової підтримки Європейського Союзу. За зміст публікації відповідальність несе автор, журналіст "Джерел Трускавця". Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.


Социальные комментарии Cackle