Закон велить сортувати, реалії – ігнорувати! Чому у Трускавці не виконують вимогу щодо сортування сміття!

18.01.2018 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]
Закон велить сортувати, реалії – ігнорувати! Чому у Трускавці не виконують вимогу щодо сортування сміття!

Не сортуєте сміття – готуйтеся сплачувати штраф! В Україні з перших днів нового року почала діяти заборона на захоронення невідсортованих нечистот. Тож розділяти тверді побутові відходи на харчові та вторинну сировину тепер мають усі, а за відмову від дотримання такої норми передбачено штраф. Його розмір коливатиметься від 340-1360 грн. для населення та 850-1700 грн. для організацій. Усі ці зобов’язання передбачені Законом України «Про відходи».

Однак з настанням 1 січня українці суттєвих змін на вулицях своїх міст у питанні сортування та збору сміття по-новому не відчули. Не виняток і курортний Трускавець. Як коментує ситуацію заступник міського голови курорту Олексій Балицький, щоб сортувати сміття, для цього процесу недостатньо встановити додаткові контейнери на сміттєвих майданчиках в місті, почепити на них відповідні наліпки та чекати результату.

- Робота над сортування сміття  - це довготривалий та паралельний процес у багатьох площинах. По-перше – культури сортування побутових відходів юних мешканців мають вчити ще зі шкільної парти, по-друге – окрім появи контейнерів для сортування сміття - виникає питання, а як їх вивозитимуть та доправлятимуть до сміттєзвалища?! Очевидно, що окремих сміттєвозів у фірми, яка займається вивозом сміття з Трускавця, немає – тож приїде одна машина  і все розсортоване у різні баки загрузить в один сміттєвоз і повезе на звалище. А там на нас чекають нові сюрпризи – чи обладнані сортувальними лініями та картами захоронень ТПВ сміттєзвалища, які ми експлуатуємо? Як бачимо, наразі у цьому питанні більше знаків запитань, ніж відповідей, - переконує Олексій Балицький.

Також чиновник додає, попри складність реалізації нового закону – кроки ці робитимуть, щоправда не так скоро, як хотілося б. Додаткові умови щодо роздільного сортування та збору твердих побутових відходів в оздоровниці місцеві посадовці планують прописати  у  новому тендері, який оголосять влітку для пошуку фірм, що зацікавлені вивозом сміття з курорту. Оскільки договір зі стрийською фірмою «Комунальник+», яка зараз обслуговує Трускавець, завершується 30 липня.

Із багатьма твердженнями пана Балицького категорично не згоден Степан Танчинець, представник фірми «Комунальник +», що майже рік часу відповідає за очищення курортного міста від побутових нечистот. Пан Танчинець переконує, що місцевий посадовець або не володіє в достатній кількості інформацією, або ж навмисне її спотворює. Мова йде про збір побутових нечистот у місті.

- Якщо мешканці розділятимуть сміття і викидатимуть його в різні урни, то очевидно, що ми його не змішуватимемо в одному сміттєвозі. Це абсурд. Все робиться дуже просто – машина об’їжджає майданчики та збирає з них лишень, скажімо, пластик та везе на полігон. Відтак за такою ж схемою збираємо скло, тверді побутові відходи тощо. Якщо побутові відходи слід вивозити з міста щодня, то, до прикладу, за пластиком можна приїжджати 2 рази на тиждень. Однак у літню пору звісно, що це слід робити частіше, - пояснює представник фірми «Комунальник +» пан Танчинець.

Аналогічна ситуація, запевняє пан Танчинець, із смітєзвалищами. Чоловік переконує, що на стрийському полігоні йде первинне розділення всього сміття уже нині. Люди відбирають пляшки та скло від ТПВ. «Хочу додати, якщо б пластмасові чи скляні пляшки ми возили на полігон зразу відокремленими від іншого сміття – могли б на цьому ще й заробити. Спресувавши цей пластик, його можна продати фірмам, які займаються його переробкою. Одна з таких є у Львові. Аналогічна ситуація й зі склом», - переконує Степан Танчинець.

За словами експерта у сміттєвій галузі, курортне місто котрий рік поспіль пасе задніх у питанні хоча б часткового сортування ТПВ. «У містах -сусідах  Дрогобичі, Бориславі та Стрию давно на сміттєвих майданчиках у житлових кварталах встановлено контейнери для окремого збору пластикової тари, а подекуди і скла. У курортному місті такі умови навіть не вписують у тендер для фірм, що змагаються за вивіз сміття із курорту. А дивно, оскільки Трускавець - оздоровниця, в яку їдуть відпочивати туристи з усього світу, тож тут слід давно йти в ногу з часом та розділяти сміття, - додає пан Танчинець. Аналогічних норм сортування сміття мали б дотримуватися у курорті і в питанні вуличних нечистот, - переконує пан Степан.

- У Трускавці розміщені оранжевого кольору урни, які обслуговує КП «Парк курортний». Однак і тут бачимо недопрацювання – таких урн мало б бути як мінімум три, а не одна: на папір, чи обгортки від їжі, які викидують туристи, на скло та пластмасу. За таким принципом збирають вуличне сміття у Львові уже давно: там зробили хіт конем – зверху тумби розміщують рекламу, а знизу якраз і є невеликі контейнери на роздільне сміття. От вам і заробіток, і сортування сміття одночасно, - ділиться думками пан Танчинець.

У чому ж наразі чи не найбільша проблема Трускавця - це відсутність окремих контейнерів для сортування мешканцями побутових нечистот. Як запевняє представник фірми «Комунальник +», встановлення таких баків не було прописано та закладено в їхню інвестиційну складову. Тож братися за це «Комунальник +» не буде. Тим паче договір з фірмою Трускавецька міська рада уклала лише на рік. Щоправда, як запевняє Степан Танчинець, місто при такому потужному бюджеті, який має сьогодні, могло б само закупити ці контейнери та мати їх у своїй власності. Тоді не виникали б проблеми на кшталт минуло літніх – розірвавши завчасно договір із фірмою «ДВ-Екосвіт», яка до «Комунальника+» займалася вивозом сміття із курорту – місто опинилося перед загрозою: сміттєва фірма забрала контейнери, оскільки вони були її власністю.

Одне слово, було б бажання – питання вирішується. Однак, виглядає на те, що трускавецькі посадовці, зокрема профільний заступник Олексій Балицький, абсолютно не знаються на ситуації, тому й не здатні забезпечити виконання вимог закону. А свою неспроможність та відсутність фахових рішень прикривають нісенітницями про неможливість вивезення відсортованогосміття фірмами, які надають такі послуги вже кілька років поспіль.

Ірина Романова 

Социальные комментарии Cackle
Copyright@2015 by Djerela. All Rights Reserved. RSS