Доторкнутися до історії - повстанська криївка у Трускавці розкриває таємниці життя та побуту ОУН-УПА

13.10.2017 Трускавець Розмір шрифту: [+] [-]
Доторкнутися до історії - повстанська криївка у Трускавці розкриває таємниці життя та побуту ОУН-УПА

"Здобудеш українську державу, або згинеш у боротьбі за неї!" - під таким гаслом, яке сьогодні більшості із нас може видатися надто жорстким, тисячі молодих українців, докладаючи титанічних та надлюдських зусиль, виборювали  незалежність нашої держави в 40-х та 50-х роках минулого століття. На жаль, багатьом  її так і не судилося діждатися, бо залишилися довічними бранцями суворих радянських концтаборів або загинули у боротьбі із фашистськими та радянськими окупантами. Воїни ОУН-УПА – цвіт української нації, який золотими літерами вписав героїчну сторінку в історії  визвольних змагань нашого краю. Вони були духом української революції, її нескореним променем та яскравим  світлом справедливості. 

IMG_0043.jpg

IMG_0047.jpg

Доторкнутися до героїчного минулого нашої історії можна у Трускавці. У підвальному приміщенні Музею міста курорту 14 жовтня 2012 року було урочисто відкрито  унікальну експозицію «Повстанська криївка». Цьогоріч на день  відзначення 75 річниці УПА, припадає і перший ювілей криївки. Як розповідає науковий працівник Музею міста курорту  Любов Константинова, 5 років тому, цю ініціативу міського голови оздоровниці Руслана Козира зусиллями багатьох небайдужих людей таки вдалося втілити в життя.

- Місце для криївки, підвальне приміщення нашого музею, ми обрали не випадково. Таким чином ми намагалися відтворити укриття, яким послуговувалися упівці та яке часто розміщувалося  у підвалах приватних будинків та садиб. Такі укриття мали замаскований вхід, обов’язково ще один таємний вихід і налагоджену систему сповіщень. Пічку у такій криївці затоплювали в один і той же час, що і у господарському будинку, щоб не спровокувати підозру димом. А за допомогою автентичних старовинних речей, світлин, військового одягу  та зброї наочно  демонструємо побут криївки та  її особливості, - наголошує Любов Константинова. 

IMG_0086.jpg

IMG_0057.jpg

Як запевняє фахівець музейної справи, ще з далеких 30 років, часу  діяльності ОУН на західних теренах,  молоді  військові   активно послуговувалися криївками. Часто вони виконували роль так званих складів, або ж були місцем тимчасового перебування людей, які йшли на важливі завдання. Окрім підвальних приміщень,  криївки українські хлопці розгортали та споруджували де бачили: в дуплі дерев, в стінах певних приміщень (добре замасковані), в колодязі, в підвалах храмів, тощо. Особливість будь-якої криївки – вентиляційна система та вихід до річки, до урвища, до будь-чого,  щоб можна було втекти та сховатися від ворога. Живим здаватися не хотів ніхто, тому зазвичай останню гранату у криївці хлопці тримали для себе.

- Були криївки, що споруджували високо в горах, так звані криївки-бункера. У них військовим доводилося інколи перебувати по 5-6 місяців. Цей час хлопці використовували з максимальною користю для себе  – у криївці був складений так званий графік, якого мали дотримуватися усі. За ним - хлопці студіювали літературу, вчили іноземні мови ба навіть російську, відшліфовували свою майстерність на друкарській машинці, готували агітки, мали час на власне дозвілля тощо. Аналогічна пам’ятка із виписаними годинами занять є і у нашій криївці, - наголошує Любов Вікторівна.

IMG_0051.jpg

IMG_0065.jpg

Особливістю трускавецької криївки, без сумніву, є її речі: унікальні, старовинні та часто скроплені кров’ю. Як запевняє  працівник музею, чимало експонатів криївці презентували саме небайдужі мешканці нашого краю, гості музею та просто люди, які цінують українську історію. Так, житель села Труханова Сколівського району Степан Кравець, а колись учасник бойових дій УПА, подарував криївці свій дорогоцінний експонат – червоно-чорний прапор визвольних змагань, який зберігав вдома (замурованим у стіні) 42 роки. На цьому прапорі присягали на вірність українському народу, ідеї незалежності України вояки-учні старшинської школи «Олені». Ще одним дорогоцінним подарунком збагатив музей-криївку трускавчанин В’ячеслав Умнов, чоловік  презентував на добру справу  ікону Божої Матері зі своєї колекції. До цієї ікони молилися повстанці однієї з криївок у 40-их роках минулого століття. Не менш цінний подарунок для криївки  презентував станичний братства ОУН-УПА Роман Малярчин – однострій упівця. Доречним доповненням до історичної експозиції стала і зброя: 2 гвинтівки та кулемет, якими поповнив криївку у день її відкриття Руслан Козир. Завдяки цим унікальним речам, а ще світлинам, старій друкарській машинці та сотні інших важливих дрібничок побуту повстанців, трускавецька криївка стала неповторним місцем, де збережена пам'ять про одну з головних віх нашої історії. 

IMG_0060.jpg

IMG_0076.jpg

Вражає і те, що за 5 років функціонування, окрім історичної значимості, криївка у Трускавці стала і культурно-просвітницьким осередком міста: тут часто збирається молодь на уроки пам’яті, цікаві літературно-історичні вечори та  перегляд  історичних фільмів. Допоки інтерес до героїчної сторінки історії нашого краю не згасає, переконують фахівці, доти і житиме у наших серцях пам'ять про людей, які без вагань поклали на вівтар  української незалежності своє молоде життя.

Наталя Зелена

IMG_0059.jpg

IMG_0061.jpg

IMG_0074.jpg

IMG_0095.jpg

IMG_0110.jpg

IMG_0109.jpg

IMG_0112.jpg

Социальные комментарии Cackle
Copyright@2015 by Djerela. All Rights Reserved. RSS