Водяна бульбашка трускавецької мерії

10.12.2015 Розмір шрифту: [+] [-]
Водяна бульбашка трускавецької мерії

На офіційному веб-сайті трускавецької міської ради опубліковане повідомлення про те, що дрогобицький водоканал покрив борги трускавецького на суму 11,5 млн. гривень.

Цей факт подається як неабияке досягнення новообраної влади міста-курорту, завдяки посередництву якої  вдалося «врятувати» водопостачальне підприємство міста від банкрутства. Міський голова Трускавця Андрій Кульчинський також неодноразово на нарадах озвучував  «приголомшливу» новину:  завдяки укладеним домовленостям між керівництвом міст-сусідів та водоканалів відбувся взаємозалік з боргових зобов’язань водопостачальних підприємств Трускавця та Дрогобича. При цьому чинна влада міста курорту не забуває кинути камінцем у бік своїх попередників: мовляв, вони накопичили борги, а ми тепер їх успішно погашаємо. 

Насправді такі заяви трускавецьких можновладців є нічим іншим, як дешевим піаром, бульбашкоманією, нахабним привласненням дивідендів діяльності колишнього керівництва Трускавця. Адже механізм компенсації заборгованості за невірно встановлений тариф був закладений в урядових постановах впродовж 2015 і остаточно у Постанові Кабміну «Про внесення змін до порядків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 1 червня 2011 р. № 869», яка була прийнята 2 вересні цього року. Саме цей документ став перемогою у наполегливій боротьбі, яку колишнє керівництво міста спільно з трускавецьким водоканалом вели щодо формування урядом економічно обгрунтованих тарифів з водопостачання для оптових споживачів.

Помірний тариф на воду для Дрогобича - за рахунок трускавчан

Епопея з відстоювання справедливих цін на воду для мешканців Трускавця розпочалася у липні минулого року. Тоді Національна комісія, яка здійснює регулювання у сфері комунальних послуг, здійснила значне підняття тарифів. Для Трускавця - на 255 відсотків! На основі розрахунків, поданих дрогобицьким водоканалом, було встановлено єдиний тариф на водопостачання та водовідведення для усіх категорій споживачів. Цим рішення Нацкомісія позбавила трускавецьке підприємство статусу надавача послуг. На практиці це означало, що трускавчани змушені були б відшкодовувати всі витрати КП «Дрогобичводоканал» на забезпечення водою споживачів Стебника, Дрогобича та населених пунктів Дрогобицького району. А також інвестиційну складову дрогобицького водоканалу на свій розвиток та навіть обслуговування водозабору у селі Уріж, до якого Трускавець взагалі немає жодного відношення. Тобто помірний тариф для свого споживача Дрогобич отримував за рахунок завищеного тарифу для трускавчан. 

З таким рішенням Нацкомісії категорично не погодилися ні Трускавецька міська рада під керівництвом Руслана Козира, ні очільники трускавецького водоканалу. І, захищаючи інтереси трускавецької громади, звернулися в Антимонопольний комітет України зі скаргою, на яку ця державна інституція відреагувала і надала відповідним державним комісіям обов’язкові для розгляду рекомендації. Паралельно розпочалися судові процеси з оскарження рішення Нацкомісії.

Позицію Трускавця підтримали майже 150 водоканалів України

Варто наголосити, що трускавецький водоканал за ініціативи міської влади першим підняв на державному рівні питання врегулювання тарифів на водопостачання та водовідведення. Вимога Трускавця стосовно удосконалення механізму їх формування отримала підтримку від ще майже 150 водоканалів країни, керівники яких були одностайними – єдиний тариф для усіх категорій споживачів є неефективним та несправедливим, адже  паралізує діяльність водопостачальних підприємств, призводить до загострення соціальної напруги серед населення, завдає водоканалам, оптовим споживачам, мільйонних збитків. 

На основі пропозицій Трускавця експерти Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України розробили проект Постанови Кабміну про врегулювання тарифної політики у сфері водопостачання.

Проте ухвалення Постанови затягувалося, й трускавецький водоканал опинився у надзвичайно скрутній ситуації. Дрогобич нараховував підприємству неіснуючі борги, які безуспішно намагався стягнути через суди, а у мас-медіа нагніталася істерія, до якої було залучено депутатський корпус міста Котермака. Особливо вправлявся у провокаційних, брехливих публікаціях регіоналівський сайт «Трускавецький вісник»: на керівництво міста сипалися безглузді обвинувачення у намаганні довести підприємство до банкрутства, ба більше – у … зриві водопостачання усього регіону. Під час виборчих перегонів істерія досягла апогею – у Трускавці з’явилися сітілайти з написом «Вода брудна і дорога», які значно «додали» до промоції міста-курорту.

Цілеспрямована діяльність увінчалася успіхом

Як розповів екс-виконавчий директор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Петро Іванишин, аби пришвидшити ухвалення постанови велися перемовини з усіма міністерствами, дуже активно у цьому напрямку працював міський голова Руслан Козир, який мав зустрічі у міністерствах економіки, фінансів, юстиції. Було також ініційоване звернення до лідерів фракцій провладної коаліції у Верховній Раді, до прем’єр-міністра України, яке підтримали керівники міст та водоканалів України з Львівської, Київської, Дніпропетровської,  Черкаської, Рівненської, Харківської, Одеської, Запорізької та інших областей.

Одне слово, велася цілеспрямована системна діяльність, результатом якої стало ухвалення Постанови Кабміну, відповідно до якої трускавецький водоканал, а також чимало інших підприємств України віднесено до категорії оптових споживачів. Визнавши тариф, встановлений Нацкомісією, помилковим, Кабмін мав би компенсувати втрати підприємствам-оптовим постачальникам. Тому й виникла пропозиція щодо взаємне погашення заборгованості між державними інституціями та водоканалами Трускавця й Дрогобича.

 Трускавецька мерія виконала роль статиста

Справа в тому, що кілька років тому комунальне підприємство  «Дрогобичводоканал», як субпозичальник, отримало позику Міжнародного банку реконструкції та розвитку на реалізацію бюджетної програми щодо розвитку міської інфраструктури в Україні. У рамках цього  кредиту між Міністерством фінансів України, Міністерством житлово-комунального господарства та «Дрогобичводоканалом» було укладено договір, відповідно якого на комунальне підприємство покладено зобов’язання щодо сплати відсотків і всіх пов’язаних з запозиченням коштів. Позика дрогобицькому водоканалу надана на період до 2025 року, з яких2009-2012 роки були пільговими без погашення суми кредиту, а з 2013 року йогопотрібно повертати щороку. На сьогодні частину коштів підприємство заборгувало через значну курсову валютну  різницю. Тобто виходить, що уряд боргує Дрогобицькому водоканалу компенсацію за неправильно встановлені тарифи, а водоканал – міністерствам кошти з повернення позики. На суму цього боргу дрогобицький водоканал й списав віртуальні борги водоканалу міста-курорту. Управління фінансів ТМР підготувало необхідні документи - чинна трускавецька влада у цьому процесі відіграла роль статиста. Але ще зайнялася міфотворчістю, продукуючи піар-бульбашки щодо своєї вирішальної ролі у налагодженні взаєморозуміння між двома підприємствами.

Замість епілогу

Як повідомив гендиректор ТзОВ «Трускавецький водоканал» Володимир Возняк, заборгованість очолюваного ним підприємства продовжує зростати. Адже керівництво дрогобицького водоканалу зволікає з поданням розрахунків у Нацкомісію для формування нових тарифів. На переконання Володимира Возняка, підприємству міста Котермака вигідно, аби трускавецький водоканал продовжував платити за воду за єдиним тарифом. Тому Трускавець уже подав свої розрахунки для формування нового тарифу у Нацкомісію. Також оформив документи на списання заборгованості по різниці у тарифах за електроенергію – 411 тис. грн., і за сплату ПДВ – 1 млн. 100 тис. грн. У такий спосіб Володимир Возняк намагається надолужити згаяний час – більше двох місяців керівництво водоканалу по суті було відсутнє.

Як розгортатиметься ситуація надалі залежатиме від того, чи матиме бажання чинна влада міста-курорту захищати інтереси громади, а не приватної структури, яка є її співзасновником. Зрозуміло, що проблема водопостачання міста-курорту потребує ґрунтовного і термінового вивчення та пошуку оптимальних шляхів вирішення. А не популістських обіцянок на кшталт питної води з крана та голослівних заяв трускавецької мерії.

Ольга КУЦ



Социальные комментарии Cackle